Sverige/Malmö
Tillbaka till kategorier
Anteckningar om Malmö stad
A.U. Isberg
C.a. Andersson & C.s Boktr. 1876. Originalutgåva N:o 70. Privat sammanbundet med Malmö stads Krönikebok I o. II. Utgifvarens Förlag 1911 resp. 1912.
536 sidor
PRIS 1000 Kr / 108,7 €
Bakom Malmös fasader
Rosborn Sven & Georgsson Lars-Olof
Förlagsband med skyddsomslag Stenshög 1996 illustrerad. En historisk rundvandring i en gammal stad.
126 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Bidrag till Malmö stads historia I
Isberg A.U.
Författarens förlag. Stadens presterskap från äldsta tider till den 25 mars 1895. Privatbubdet halv-franskt band (P.Chr. Åkerlunds, Malmö) 1895.
323 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Bidrag till Malmö stads historia IIb
Isberg A.U. Sr.
Utgivarens (A.U..Isberg Jr) förlag 1900.-Stadens Magistrat och Rådstufvurätt med derunder lydande tjänstemän, stadsbok- hållare (kronouppbördskamrerare) och stadsfiskaler åren 1658-1899 (1900). Med 61 porträtt och illustrationer. Privat- bundet halvfranskt band (P.Chr.Åkerlund Malmö).
510 sidor
PRIS 500 Kr / 54,3 €
Bilder av ett sekel
Skånes Hembygdsförbund årsbok 2000
Dekorerat kartonageband Skånes Hembygdsförbund 2000 Skånskt 1900-tal i fotografi svart/vita bilder
224 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Bilder från det forna Malmö
Bager Einar
16 teckningar av byggnader och hela kvarter i 1600 och 1700 -talets Malmö. AB Malmö Ljustrycksanstalt 1947. 320 x 230 mm i mapp.
16 sidor
PRIS 800 Kr / 87,0 €
Bio i Malmö
Stauslund Uffe
Förlagets pappband med illustrerad pärm, Corona Förlag 2001. Malmös biografer genom tiderna. Många illustrationer i sv/v.
111 sidor
PRIS 160 Kr / 17,4 €
Bland stuegubba å gårafolk
Rasmusson Olof
Häftad Bokförlaget Scania 1956 berättelser från Skåne
100 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Bygge av vrakbräder
Bager Einar
Häftad Malmö Fornminnesförening 1981 illustrerad. Bygge av vrakbräder. Återanvända papper i Malmö bouppteckningar.
96 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Carnegiehuset
Ventura Fosco
Häftad stadsingenjörskontoret Malmö 1970 illusterad med palnritningar etc.
126 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Christer Wahlgren
redigering Lindh Helmer
Inbunden utan skyddsomslag Syd svenska Dagbladet 1950 exemplar nr.83 tillägnas Christer Wahlgren på 50-års dagen illustrerad
224 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Det gamla Malmö i pocketformat
Berggren B. & Rosborn Sven
Häfte Malmö fornminnesförening 1979 illustrerad. En vägledning från Malmö fornminnesförening
19 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Diedenska huset genom tiderna
Bager Einar
Häfte Malmö sparbank Bikupan med anledning av att Diedenska huset efter restaurering åter tagits i bruk den 1. april 1971 illustrerad.
24 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
En historia om Malmö latinskola 1956-2006
Holmstedt Leif
Förl ill pappband, utbildn förvaltn Malmö stad 2006, ill. Jubileumsbok.
205 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
En resa genom tiden. Från Fosie i Malmö till Esztegon
Lindemann Jürgen
Kartonnageband Fosie stadsdelsförening 2000 illustrerad.
84 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Ett bildverk om Malmö
Liljeroth Erik foto
Allhems förlag 1954. Halvfranskt band med guldtryck. Stort format. Inledning av Hjalmar Gullberg..
474 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Flanör i Malmö
Richter Bengt Jakobsen Vagn
Häftad med illustrerat främre omslag. Sydsvenska Dagbladet, Malmö 1979. Rikt illustrerad med teckningar i svartvitt.
119 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Fosie från folkhem till miljonprogram
Irheden Ulf
Kartonnageband Fosie stadsdelsförvaltning Storstadens arkitektur och kulturmiljö i Malmö, 2001 illustrerad huvudsakligen i färg
115 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Fosie Från socken till inkorporering
Lindemann Jürgen
Förlagsband Fosiestadsdelsförvaltning 1997 illustrerad. En artikelsamling
336 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Fotografiska bilder från Slottsträdgården Malmö
Linse Tine Guth
Förlagsband/skyddsomslag bookmaker 2004 illustrerad i sv/v. Fotografiska bilder från Slottsträdgården Malmö
90 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Från Dagaträl till Medborgare
Bringmark Gösta
En krönika i ord och bild om stadens utveckling 1863-1962 med anledning av Malmö Stadsfullmäktiges 100-års jubileum. Häftad, stort format.
168 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Från det fula Malmö till det vackra Malmö
Bodman, Erik
Häftad Malmö förskönings- och planteringeförening 1960 illustrerad
71 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Från sillamarknad till SAAB-fabrik
Greiff Mats & Berggren Lars
Häfte Mendocino, 1992 kartor, tab. Från sillamarknad till SAAB-fabrik : industrialisering, facklig organisering och politisk mobilisering i Malmö
66 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Fångad av Staden
Månsson Algoth R.
inbunden utan skyddsomslag,Malmö 1963 Specialtryck
156 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Gamla gärdar i Malmö
Bager Einar och Sandblad NG
Malmö Museum 1936-39. Tre häftade vol. I Skånska Dagbladets gård II Flensburgska gården III Kronomagasinet
239 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Gatunamn i Malmö
Ljungberg Leif
Ryggklotband. Malmö stad 1960; med karta.
357 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Glimtar från ett svunnet Malmö
Rosborn Sven
Pappband Malmö museum 1981 illustrerad.
112 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Gå på vatten - Öresundsbron
Gerttens Fredrik & Westman Lars
Videofilm media 2000, 80 minuter. En film om människor som bygger en bro Öresundsbron 1995-2000.
1 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Hantverkarna i Malmö 1845-1895
Svensson Inge
Häftad. Malmö 1951. Sid. 9 - 86. illustrerad. 4:o. Dedikation. Särtryck med eget tryckt omslag
77 sidor
PRIS 230 Kr / 25,0 €
Hundra år med Limhamns skytteförening
Ernhed Olof red.
Förlagsband LSF 1997 illustrerad. Hundra år med Limhamns 1897-1997 skytteförening.
260 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Jörgen Kock
Widerberg Bertil
Häfte Kockska krogen Malmö, 1970. Svensk, engelsk och tysk text
12 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Jörgen Kocks gård i Malmö
Andersson Helge & Rosborn Sven
Häftad särtryck elbogen malmö fornminnesförening tidskrift nr. 4 1979 illustrerad.
128 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Knutsgillet i Malmö en lång historia
Bender Birgit
Inbundet förlagsband Malmö Gillet 2004. Illustrerad upplaga om 800 ex. Med sammanfattning på engelska.
108 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Konst & Nöje
Sjögren Henrik
Förl band m sk omsl, Bra Böcker 1994 rikt fotoillustrerad. Malmö Stadsteater 1944-1994
303 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Konstrunda på cykel Malmö
Malmö stads gatukontor
Häftad Malmö 1998 illustrerad. Alla Malmös skulpturer + karta för cykel eller gående till konstverken
46 sidor
PRIS 30 Kr / 3,3 €
Kring en gammal Malmöindustri
Bager Einar & Lindeberg Gösta
Inbunden Malmö MAB i Malmö Manufakturaktiebolaget, 1945 illustrerad + 1 plansch. Kring en gammal Malmöindustri, två bidrag
159 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Limhamnsfiskare
Gyllin Yngve
Häftad Limhamn 1958 illustrerad. Limhamns fiskareförening Öresund 1888-1958 en krönika
96 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Litteratur om Malmö -1975
Heintze Ingeborg & Johanson Margit
klotband Allhem Malmö 1977. Bibliografi.
428 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Litteratur om Malmö. 1975-1990.
Andersson Birgitta & Per red.
Häftad biblioteksband Föreningen Malmö Stadsbiblioteks Vänner. 1993,
346 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Liv och död på Malmöhus
Ambrius Jonny
Ett fängelses historia. Corona Förlag AB, 2004. Illustrerat förlagsband.
164 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Livet på backarna
Thagaard Anna Magrethe och Ribbing Anna Kristina
Malmö Förskönings- och Planteringsför- eing och Malmö fornminnesförening 1985 Dekorerat förlagsband. Rikt illustrerad.
152 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Lyder van Fredens kämnärsräkenskaper för Malmö 1517-1520.
Ljungberg Leif red.
Häftad egetförlag 1960 illustrerad. Lyder van Fredens kämnärsräkenskaper för Malmö 1517-1520.
189 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Malmö
Widerberg Bertil
Förlagsband,skyddsomslag Bonniers 1964 illustrerad
216 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Malmö
Andersson/Lindström/Richter
Laminerat pappband m ill pärm, Bild & Mediaproduktion i Malmö AB 1989. Rikt ill med foton från Malmös alla smultronställen.
96 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Malmö avlopp-saneringsplan
VA-verket Malmö
Ringhäftad VA-verket Malmö 1999 illustrerad + tab. och kartor. ink. 9 bilagor
134 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Malmö boken.
Haak Hilding red.
Häftad med illustrerat främre omslag. Informa 1946 Rikt fotoillustrerad i svartvitt. Bibliofiutgåva 4347/5000
320 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Malmö Folkskolors Minnesskrift
Friberg Otto f.d. Överlärare
Häftad, Allhems Förlag 1942 illustrerad Folkskolans 100-Års Jubileum 1942
166 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1933
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
74 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1935
Ljungberg Leif red.
Häftad årsskrift.
155 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Malmö Fornminnesförening 1936
LjungbergLeif red
Häftad årsskrift.
137 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Malmö Fornminnesförening 1952
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
145 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1953
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
145 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1954
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
156 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1957
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift
186 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1958
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
162 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1959
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
172 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1960
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift
132 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1962
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift
131 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1964
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
134 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö fornminnesförening 1966
redaktör Ljungberg Leif
Häftad Lundgrens söner Boktryckeri 1966 illustrerad
134 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö Fornminnesförening 1966
Ljungberg Leif red
Häftad årsskrift.
134 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Malmö Fornminnesförening. Årsskrift 1949
Ljungberg Leif red.
Häftad Malmö 1949 XIV, (3) s. illustrerad. 17:e årgången
179 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö förskönings- och planteringsförening 100 år 1881-1981
Malmö förskönings- och planteringsförening
Häftad Malmö 1981illusterad + kart. Malmö förskönings- och planteringsförening 100 år 1881-1981
103 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Malmö förskönings- och planteringsförening under 50 år
Härje, K. A.
Häftad Malmö förskönings- och planteringsförening 1932 illustrerad. Malmö förskönings- och planteringsförening 1881-1932. Några uppteckningar och erinringar
67 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Malmö genom 600 år
Wrangel Ewert Ljungberg Leif Bager Einar m.fl.
Halvfranskt band Allhems Förlag 1940 skildringar och bilder ur stadens kulturhistoria
268 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Malmö hamn åren 1775 - 1922.
Edlund Gustaf
Klotband Malmö 1922. Rikt illustrerad + planscher
58 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Malmö Högre Allmänna Läroverk under den danska tiden
Schartau Sigurd
FESTSKRIFT. Lundgrens boktryckeri 1929. Häftad.
203 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmö i hävd och handling
Andersson Ingvar
Häftad. Stadsarkivets illustrerad. jubileumsutställning 1953. Minnesskrift och katalog + utvikbart faksimil.
120 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Malmö K.F.U.M:s yngliga-avdelning 1894-1934
K.F.U.M. Malmö
Häftad K.F.U.M:s yngliga-avdelning Malmö, 1934 illustrerad.Minnesskrift utg.med anledning av dess 40-åriga tillvaro. 1894-1934
86 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Malmö Pildammskolonier under 40 år 1895-1935
Föreningen Pildammskolonin Malmö
Häftad Föreningen Pildammskolonien 1935 svartvita fotografier
44 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Malmö S:t Petri kyrka
Wåhlin Theodor
Häftad förlagsab 1919 illustrerad. Kortfattad historisk vägledning för besökande.
112 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Malmö skifter Köbmandsregnskaber 1537-1559
Bager Einar red.
Häftad København 1978 . Malmø skifter. 2, Købmandsregnskaber 1537-1559
143 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Malmö skifter. 1, Bofortegnelser 1546-1559
Bager Einar red.
Häftad København 1977 Bofortegnelser 1546-1559
290 sidor
PRIS 160 Kr / 17,4 €
Malmö Stads historia. Första delen
Bjurling Oscar red
Malmö 1971 - Bengt Salomonsson, Lennart Tomner, Einar Bager på uppdrag av Stadsfullmäktige i Malmö. Rott klotband med guldtryck.
406 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Malmö Stads Krönikebok
Isberg A.U.
Del I andra uppl.. Del II och III första. Utgifven av Bror Tufvasson 1911, 1912 resp 1913. Två blå klotband med guld- tryck. Illustrerade.
841 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Malmö stads urkundsbok
Weibull Lauritz
2 volymer häftade förlagsab 1901-1917 illustrerad. Malmö stads urkundsbok första bandet + första bandet andra häftet Malmö 1901 andra häftet 1917 Diplomatarium civitatis Malmogiensis
329 sidor
PRIS 380 Kr / 41,3 €
Malmö stadsbog 1549-1559
Bager Einar red.
Inbunden köbenhavn 1972 Danska Malmö stadsbog 1549-1559
510 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Malmö Tingböger 1577-83 og 1588-90
Ljungberg Leif och Bager Einar
Selskabet for Udgivelse av Kilder til Dansk Historie. 1968. Häftad. Gott skick. .
440 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Malmö vägledning för allmänheten
Isberg A.U.
Inbunden utan skyddsomslag format 10x 14 cm. utgiven av stadsarkivarie A.U.Isberg 1912 lite nött i kanter och rygg biblioteksstämpel
54 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Malmö, stad i världen
Andström Bobby
Förlagsband Wahlström & Widstrand, 2000 illustrerad. Text in Swedish,English and Deutsch.
124 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Malmöbilden kvartseklet efter Baltiskan
Gustavson Ragnar
Förlagets dekorerade pappband tvärformat Sydsvenska Dagbladet 1981 svart / vita bilder
124 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmöbilden. Kvartseklet före Baltiskan.
Gustafson Ragnar
Häftad SDS Malmö 1980 rikt illustrerad.
124 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Malmöhistoria i sten. del 2
Bager, Einar
Häftad Allhem, 1964 illustrerad. Beskrivning och avritning av nyfunna gravstenar i S:t Petri kyrka
61 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Med penna och ritstift
Bager Einar
Malmöhistoriska skisser. Sydsvenska Dagbladet 1947. Häftad.
216 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Minne från baltiska utställningen Malmö 1914
officiella vyalbum
Häftad vyalbum Axel Eliassons Konstförlag 1914 Med 40 olika officiella brevkort samt 6 olika klistermärken. namnad
20 sidor
PRIS 900 Kr / 97,8 €
Minnenas Malmö.
Gustafson Ragnar red.
Häftad Sydsvenska Dagbladet. 1973 rikligt illustrerad. Sydsvenska Dagbladets årsbok 1974. Ögonvittnen 1756-1909 i memoarlitteratur, dagböcker och resebrev.
192 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Motsättning och samverkan - nya bidrag till Malmö historia
Modeer Kjell Å et al
Festskrift till Einar Bager på 100-årsdagen 1987 utgiven av Malmö Forn- minnesförening och Malmö Förskönings- och Planteringsförening. Häftad med skyddsomslag.
252 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Nagelapan-metallarbetare i Malmö under 100 år
Kemdal Anne-Louise red.
Häftad Malmö mus./Svenska metallindustriarbetareförb., avd. 4 1984 illustrerad kart., tab.
151 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Några data ur Malmö stads planteringars historia
Myllenberg Birger
Särtryck ur Malmö Fornminnesförenings Årsskrift 1946 sid 79-112.
33 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
När Malmö blev svenskt
Stenkula A.O.
Förlagsaktiebolaget i Malmö 1921. Privat halvfranskt band med försättssidan med- bunden.
255 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Officiell Vägvisare öfver Malmö med omnejd, Baltiska utställningen
Carlsson Fredrik red.
Häftad Turisttrafikföreningen för södra Sverige Malmö 1914 illustrerad Officiell Vägvisare öfver Malmö med omnejd, Baltiska utställningen, jubileumslandtbruksmötet, Baltiska spelen 1914 jämte resor i södra Sverige
315 sidor
PRIS 600 Kr / 65,2 €
Offizieller fuhrer durch Malmö die
Carlsson Fredrik red.
Häftad/heft Malmö Turisttrafikföreningen för Södra Sverige 1914 + 1 utvikbar karta. Offizieller fuhrer durch Malmö die Baltische ausstellung, die landwirtschaftliche ausstellung, und bei den Baltischen Speielen 1914.(Illustrerad.Officiel Vägvisare öfver Malmö med omnejd. Baltiska utställningen. Jubileumslandtbruksmötet. Baltiska spelen 1914. Jämte resor i södra Sverige.)
371 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Om Kungsparken och dess restaurang
Winberg Nils
Häfte Fastighetskontoret 1986 illustrerad.
10 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
On keels and wheels Kockums mekaniska verkstads
Kockums mekaniska verkstads
Publ. printed paper boards with clear plastic dust-wrapper Kockums mekaniska verkstads 1962 ill.
139 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Oxie härad. Beskrivning och kalender.
Agri Janne
Häftad Lund 1932. Illustrerad, lite nött rygg
168 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Oxie härads Sparbank 1847-1947
Bjurling Oscar
Trådhäftad Landby & Lundgrens Boktryckeri, 1947. Rikt illustrerad +.(56)pl. Minnesskrift med anledning av Sparbankens 100-årsjubileum
193 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
porträttgalleri från Malmöhus län
Skånetryck
Stor 8:o, skinnrygg med Malmös vapen och text i guldtryck, Skånetryckeriets förlag 1930. Ngt slitna pärmar.
943 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
På egen hand i gamla Malmö
Frantzen Carl-Erik red.
Häfte SDS 1981 illustrerad Vang Jakobsen. Text svenska, engelska, tyska
42 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
På Kongl. Priwilegierade theatern i Malmö
Gustafson Ragnar
Inbunden Elbogen Malmö fornminnesfören. Gryps 7 2001 illustrerad . Malmö teaters första tid speglad i dess affischer. Bilagornas (19s.) titlar: Prolog uppförd på Priviligierade theatern i Malmö till firande af Hans Maj:t Konungens höga namndag den 28 januari 1811 ; Utdrag af protocollet hållit vid bolags-stämma med delägarne uti theater och värdshus-byggnaden vid Gustaf Adolphs torg i Malmö den 15 junii 1807
232 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
På kryss i Malmö
Janstad, Hans
Förlagsband/skyddsomslag LiberFörlag 1982 illustrerad. På kryss i Malmö : strövtåg i staden förr och nu.
137 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
På Malmös fasader - Det groteska och sköna
Hemmel, Jan Castoriano, Martine
Förlagsband Historisk Media 2006 rikt fotoillustrerad i färg.
167 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Resa i Oxie härad
Tyge Sigvard
Häftad oxiehembygdsförening årsbok 1993 illustrerad.
94 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
S:t Petri kyrka och kyrkligt liv i Malmö under gången tid
Schlyter H. & Helander O.
Häftad Malmö 1965 illustrerad
39 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Sanna mina ord...
Nilsson C.A. Sten Anders ill
Specialtryck, Malmö, 1971. Häftad. Ouppskuren,
119 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Skojarna på Skolgatan.
Kjellgren Lennart
Förlagsband Föreningen för Scen-och Manege Museum. 1992 illustrerad. Föreningen för Scen- och Manege Museum., En rapsodi kring Folkets hus teater 1893-1947.
140 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Sparbanken Bikupan i Malmö 1873-1948
Anderberg Ad. red.
En minnesskrift med anledning av jubileeet. Häftad och i stort format. Rikt illustrerad.
199 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Stadsarkivet i Malmö- en ny era på Kockumsområdet
Norström Åke
Kartonnage, tryckt i Malmö 1991, illustrerad
84 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Stadsstyrelse och domstolsväsende i Malmö
Munck af Rosenschöld Th
Ett särstryck ur Malmö Fornminnesförenings Årsskrift.1955 illustrerad. En historisk översikt
29 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Strövtåg i tid och rum Malmöhistoriska skisser
Bager Einar
Häftad Malmö fornminnesfören & Malmö förskönings- och planteringsförening 1977 illustrerad. Ouppskuret ex.
178 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Svenska stadsmonografier Malmö
Engström Bengt red.
skinnryggband m helt guldsnitt, Bokförlaget Orbis, 1946 illustrerad, numrerad 532/760. Nött rygg
725 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Svärdfejare och själamord
Red.thulin jan Ruin Hans
Inbunden utan skyddsomslag Allhems Förlag 1962 illustrerad en festskrift till Malmö Nation
236 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
THALIA 25 ett kvartssekel med Malmö Stadsteater
Gullberg Hjalmar m.fl.
Förlagsband med skyddsomslag Sydsvenska Dagbladets årsbok 1970 Rikt illustrerad
159 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Thalia i Malmö.
Schiller Harald.
Inbunden sydsvenska dagbladet. 1948 illustrerad. En samling artiklar och essäer om teater på Malmö Stadsteater
236 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Tidernas bibliotek.
red. kom.
Häftad Statens kulturråd, 1997 fotoillustrerad i färg. Om Malmös nya stadsbibliotek
180 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Ur min drömvärld.
Isberg A.U.
Häftad Malmö 1938 illustrerad, 3:de upplaganCompositum mixtum poëticum. En sida med ett porträtt av författarens hustru
622 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Utsikt från gågatan.
Cato Åke
Förlagsband/skyddsomslag Winbergs. 1998 illustrerad av Kurt Lundkvist. Malmökåserier.
110 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Vi på Söderkulla
Sjöström Kurt
Häftad Söderkulla kulturförening 2000 illustrerad. En skrift om social ekonomi eller hur en ny folkrörelse växer fram.
87 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Öresunds bron
Aktion skåne-miljö red.
Pocket LT 1974 illustrerad. En av Nordens viktigaste planeringsfrågor-kritiskt belyst och debatterad. Kom kritiken på skam, nu när bron står färdig?
159 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €