Genealogi/Allmänt

Tillbaka till kategorier

British Awards & Medals    
Joslin C. Edward
inbunden,skyddsomslag format 9 x 15 cm. illustrerad
191 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Folkskolans Lärarekår i Luleå stift 1937    
Skånetryckeriet
Skånetryckeriets Förlag 1937. Halv- franskt band. Visar skoldistrikt i alfa- betisk ordning med laärares porträtt och personalia.
387 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Heraldisk Tidskrift    
Flera
Bind 2, nr. 20, oktober 1969. Häftad.
63 sidor
   PRIS  110 Kr / 12,0 €   

Kungl. Svenska Riddarordnarna I-II     
Kleberg H.J.S.
Två vackert gulddekorerade läderband Skandinaviska Biografisk 1935-36 .del I 616 s, del II 626 s. Rikligt illustrerade m. fotografier. Bibliofilutgåva no. 1705
1242 sidor
   PRIS  500 Kr / 54,3 €   

Lagerkransar & Logotyper symboler och ceromenier vid svenska universitet    
Neveus Torgny
Förlagsinbunden skyddsomslag Natur och Kultur 1999 färgillustrationer skyddsomslaget har ett par revor i nederkanten, här presenteras de svenska universitetens symbolvärld och ceromoniel inklusive logotyper,deviser flaggor och färger
100 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Porträttgalleri från Älvsborgs län    
Nordwall E.Vitus
Skånetryckeriets förlag 1938. Halv- franskt band. "De biografiska data, som finns under resp. porträtt, äro avsedda att i koncentrerad form återgiva veder- börandes verksamhet".
1166 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Ransäter    
Dahlgren Lotten
Halvklotband W&W 1912 illustrerad xviii. Värmländska släktminnen från adertonhundratalets förra
318 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Släktforskning    
Heckscher Ella
Häftad bonniers 1970 illustrerad. Kort handledning för amatörer. understyckningar i blyerts
83 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Släktforskning för alla.  Visa bild på boken  
Furtenbach Börje
Häftad. ICA-förlaget, 1971 illustrerad. blyertsunderstrykningar
134 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Svensk biografisk kalender. I. Malmöhus län.     
Gullberg Hjalmar & Uggla Torsten
Förlagets pappband Tullbergs förlag, 1919. nött och sliten rygg.
379 sidor
   PRIS  190 Kr / 20,7 €   

Svensk släktforskarförteckning 1978.    
Olsson Mari-Anne
Häftad. Skrifter utgivna av Genealogiska föreningen 1978.(Släkt och hävd 1977:4. )
189 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Svenska Läkare    
Holmberg Stina red.
Inb halvfr , Norstedt & Söner 1959. Fört över svenska läkare med bild, examina, verks område mm. Gott skick men ngt nött i nederkanten.
883 sidor
   PRIS  180 Kr / 19,6 €   

Svenska släkter Nr I:2    
Odelberg Wilhelm red. m.fl.
Tidskrift Genealogiska föreningen 1985. Svenska släkter Nr I:2 1985
220 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Svenska släktkalendern 1962    
Dahl Torsten red.
Förlagets röda klotband Bonniers 1962. xxix, 15:e årg. (Ny följd). Med 168 släkter (totalt 1504).
564 sidor
   PRIS  180 Kr / 19,6 €   

Sveriges ridderskap och adelskalender 2001    
Riddarhusdirektionen
Norstedts 2000. Blått linneband med guldtryck.
958 sidor
   PRIS  300 Kr / 32,6 €   

Vem var det? 170 ord med personhistoria    
Matz Edvard & Erling
Förl band ej sk omsl, Brombergs 1984. Ill foto och teckningar. 170 ord med personhistoria. Ex librisstämpel och namnteckning, annars i gott skick.
366 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Västgötar i Stockholm    
Skånettryckeriet 1943
Porträttbiografiskt verk i halvfranskt band. Inledning om "Västgötar i Stock- holm under gångna tider" av sekre- teraren, jur. utr. kand. K. Wallén.
543 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €