Barn & Ungdomsböcker/Ungdomsböcker

Tillbaka till kategorier

Barnen ifrån Frostmofjället    
Fitinghoff Laura
Inb, ill pärm, Lindblads bokförlag 1972. Tillskrift på förs bladet.
159 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Barnen vid Karibiska havet    
Dahl Marta
Förl band m sk omsl,Förlag Empede Malmö 1978.
134 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Bert Babyface    
Olsson Sören/Jacobsson Anders
Kartonnage, R & S 1998, ill Sonja Härdin. Bert har just gått ut nian och får åka till sin rike farbror i New York.
171 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Berts befrielse.  Visa bild på boken  
Olsson Sören & Jacobsson Anders
dekorerat pappband Rabén & Sjögren 1996 ou, illustrerad.
188 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Berts bekymmer  Visa bild på boken  
Olsson Sören & Jacobsson Anders
dekorerat pappband Rabén & Sjögren. 1994 ou, illustrerad.
192 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Berts bekännelser  Visa bild på boken  
Olsson Sören & Jacobsson Anders
dek ppband Rabén & Sjögren, 1992 ou, illustrerad.
211 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Berts bokslut.    
Olsson Sören & Jacobsson Anders
Kartonnage, R&S 1999 illustrerad av Sonja Härdin, Bert och två kompisar är ute och tågluffar i Europa
172 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Berts bravader.  Visa bild på boken  
Olsson Sören & Jacobsson Anders
Dek.pappband Rabén & Sjögren 1991, illustrerad
155 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Betongrosorna och de falska nycklarna    
Svedelid Olov
Förlagsband Norstedts 1992,
170 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Biggles på västfronten    
Johns W. E.
Kartonnageband bonniers 1974. Röda ramenserien.
141 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Buffalo Bill    
Cody William
Inb m ill fr pärm Bonniers 1962. Illustrerad
247 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Dagboken    
Trenter Laura/Jakobsen Katrin
Kartonnage, Tiden 2005, illustrerad. Dagboken är en fristående fortsättning på Fotoalbumet.
249 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Davy Crockett flyr    
Hill Tom
Kartonageband Gebers 1956 "ägarnamn" lite gulnad i kanterna
76 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

De bara e´så    
Myrberg Barbro
Häftad, Bonniers 1979 ou ouppskuren
167 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Den gäckande nejlikan    
Orczy Baronessan
Klotband dekorerad framsida Gleerups 1949
223 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Den osynliga ön    
Böckman Heddi
Förlagets dekorerade pappband Baskerville förlag 2000 med bokstäver och bilder av Bengt Böckman
179 sidor
   PRIS  110 Kr / 12,0 €   

Den siste mohikanen    
Cooper Fenimore J.
Kartonageband AB Lindqvists Förlag 1952 svartvita illustrationer "ägarnamn"
160 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Det röda spöket vid Fort Leaton    
Texas Jack
Kartonageband AB Lindqvists Förlag 1953 svartvita illustrationer trasig rygg "ägarnamn"
76 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Elvis ! Elvis !    
Gripe Maria
Förlagets dekorerade pappband Bonniers 1974 Teckningar av Harald Gripe
160 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Elvis Karlsson    
Gripe Maria
Kartonageband Bonniers illustrerade barnböcker 1973 teckningar av Harald Gripe
141 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

En hjälte på 16 år    
Texas Jack
Kartonageband AB Lindqvists Förlag 1953 svartvita illustrationer trasig inederkanten på ryggen "ägarnamn"
91 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

En otrolig historia    
Widerberg Siv
Häftad Raben & Sjögren 1987
188 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Fairies of the trees    
Barker Cicely Mary
Orig. boards in dust wrappers Blackie & Son, London/Glasgow. Illustrated in b/w + 24 colour plates.
51 sidor
   PRIS  300 Kr / 32,6 €   

Fem på tjuvjakt    
Blyton Enid
Kartonageband Raben & Sjögren 1955 1:a upplagan "ägarnamn"
141 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Flickan som inte tyckte om att slåss    
Widerberg Siv/Örtengren Lisa
Kartonnage R & S 1997 ou. Recensionsex.
43 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Geten Zlateh och andra sagor    
Singer Bashevis Isaac Sendak Maurice
Förlagets dekorerade pappband Bonniers illustrerade barnböcker 1978
103 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Godnatt Mister Tom    
Magorian Michelle
Förlagets dekorerade pappband Tidens Förlag 1984 nött rygg och hörn
293 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Godnatt Mister Tom    
Magorian Michelle
Tidens Förlag 2000. Häftad. Tredje upp- lagan.
286 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Gullivers resor    
Swift Jonathan
Dekorerat pappband Tidens Bokklubb 1955 svartvita illustrationer fyra delar till flera avlägset belägna länder i världen
370 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Gustav Vasas äventyr i Dalarne    
Roos Anna Maria
Klotband/skyddsomslag Bonniers 1980 illustrerad av Torsten Schonberg.
94 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

H. C. Andersens sagor och berättelser I-VI    
Andersen H C
Sex blå halvklotband Förlagshuset Norden 1958-1959 illustrerad. Del 241 s., ill. / 243 s., ill. / 243 s., ill. / 240 s., ill. / 254 s., ill. / 246 s., ill. s.
1466 sidor
   PRIS  500 Kr / 54,3 €   

Habib Paris tur och retur    
Foley Douglas
Förlagets dekorerade pappband Bonnier Carlsen 2006
363 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Handduks kriget    
Sundvall Viveca
Kartonnageband R&S 1993
114 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Harry Potter and the Order of the Phoenix    
Rowling J.K
förlagsinbunden med skyddsomslag.Bloomsbury 2003
766 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Harry Potter och fången från Azkaban     
Rowling, J. K.
Förlagsband Tidens förlag 2001,
532 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Hauffs sagor    
Hauff Wilhelm
Kartonageband Bokförlaget Niloe MCMLXIII med 85 färgbilder efter akvareller av Ruth Koser-Michaels lite lös i klistringen på ryggen
339 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Hemliga sjuan    
Blyton Enid
Kartonageband B.Wahlströms ungdomsböcker 1955 svartvita illustrationer "ägarnamn"
120 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Hemlängtan    
Magorian Michelle
Förlagets dekorerade pappband Tidens förlag 1985
374 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Hjortdödaren    
Cooper Fenimor James
Klotband dekorerad framsida Lindqvists Ungdomsböcker 1935 lite nött i kanterna ägarnamn
190 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Hjortfot    
Ellis S. Edward
Kartonageband Folket i Bild 1954 svartvita illustrationer "ägarnamn"
135 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Huggormssommar    
Kallenberg Lena
Kartonnage, AWE/Gebers 1992,
88 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Hugo och Josefin    
Gripe Maria
Kartonnage, Bonniers Juniorförlag AB 1979. 2: delen i trilogin Hugo och Josefin. Vid köp av alla delarna kr 150.- Ill av Harald Gripe. ngt litet slitet i nederkanten.
158 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Hur blir det sen då?    
Thorvall Kerstin
Förl band m klotrygg, R & S 1972. Boken är en fristående fortsättning på den prisbelönta ISTÄLLET FÖR EN PAPPA. Ngt snedläst och en aning sliten i kanterna. O u
115 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Häxan i Svarta skogen    
Nihlen Gun
Häftad Bokförlaget Scania Malmö 1980 illustrerad
142 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Indianboken Grå Molnets hämnd    
Wästfelt Carl
Ryggklotband Å&Å 1950 illustrerad.
110 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Indianboken Halte Björnens hämnd    
Modin Uno
Ryggklotband Å&Å 1954 illustrerad.
110 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Indianboken Kungarovet    
Treller Franz
Ryggklotband Å&Å 1952 illustrerad.
112 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Indianboken På krigs och spejarstrå    
Henty A.G.
Ryggklotband Å&Å 1951 illustrerad.
112 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Indianklubbens Årsbok nr 2    
Englund "Uncas"Eric Widen Albin
Klotband AB Lindqvists Förlag 1962 illustrerad
197 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Jag heter Elin    
Ros Katarina
Kartonageband Bonnier Carlsen 2001
143 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

JOHAN    
Sandberg Inger
Inb m klotrygg, Raben & Sjögren 1965, ou. Teckningar av Lasse Sandberg.
167 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Julias bok    
Dahlbäck Helena
Kartonnageband bonniers 1995 illustrerad.
90 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Jumanji    
van Allsburg Chris
Jumanji är ett äventyr som Judy och Peter finner vid foten av ett stort träd på andra sidan gatan.
30 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Kitty     
Keene Carolyn
4 volymer Klotryggsband wahlströms 1968. Kitty och ekot i grottan, Kitty och hemligheten på den gamla vinden, Kitty och kipnapparna, Kitty och drakmysteriet
762 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Klara- färdiga- party!     
Almblad Jannica
Kartonnageband Funtasie tjejbokklubb/Stabenfeldt, 2004 färgillustrerad. horoskop-illustrationer: Ingerid Grytten ; övriga illustrationer: Camilla Irmelin
80 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Knytt    
Lorentzen Sven Olof
Kartonnage Bonniers ill barnböcker 1977 teckningar av Curt Fredrik Grundel. Med dedikation från författeraen
110 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Kom igen Rödvitt    
Jonsson Runer
Pappband m ill pärm, Tidens förlag 1990 o u. Vänhälsning fr författaren. Illustrerad av Jockum Nordström.
174 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Känslor     
Andersson Stina & Östlundh Håkan
Förlagsband Bonniers juniorförlag Kamratposten, 1992 illustrerad (huvudsakligen i färg) Känslor artiklar och insändare i Kamratposten 1983-1991
160 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Läsebok för folkskolan Avd. 1 och 2 samt 3 och 4     
Roswall Thure
2 volymer Dek klotband/skyddsomslag norstedts 1968-69 illustrerad. Faksimileutgåva efter nionde upplagan 1901. Årskurs 1 och 2, samt 3 och 4
784 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Maria Bleknos    
Stark Ulf
Kartonnage, Bonniers Juniorförlag 1992. Författaren vann 1984 Bonniers Juniorförlags stora manuspris för boken.
121 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Mette och Tom som skattgrävare    
Bang-Hansen Odd
Kartonageband Ehlins,Stockholm 1:a utgåvan svartvita illustrationer "ägarnamn" några små fläckar på ett par sidor
132 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Min syster Agneta    
Falk Ann Mari
Kartonnage Rabén & Sjögren 1963 ou
145 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Min vän Toto    
Kearton Cherry
Kartonageband Björj & Börjesson ou.1926 illustrerad namnad
122 sidor
   PRIS  300 Kr / 32,6 €   

Mormors kyckling och himlens son    
Widerberg Siv/Lundgren Gunilla
Kartonnage En bok för alla 1995. Barndomsskildringar från många länder samlade av Siv Widerberg och Gunilla Lundgren
223 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Mysteriet med den brunna stugan    
Blyton Enid
Lindfors Bokförlag 1954. Integralband. I:a uppl.
194 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Mysteriet med Teaterkatten    
Blyton Enid
Lindfors Bokförlag 1952. Integralband. 2:a upplagan. Namnteckning.
184 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Mål! Tigrarna i Cupen    
Ericson Stig
Häftad Bonniers 1975 ou.
130 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Nalle Lufs i farten    
Knutsson Gösta
Dekorerat pappband Bonniers Regnbågsböckerna ou.1950 illustrerad namnad några fläckar på baksidan av pärmen
124 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

När barnen tog makten    
Doktor Gormander Henschen Helena
Dekorerat pappband,Gidlunds förlag 1972 2 andra upplagan svartvita illustrationer trasig i nederkanten på ryggen biblioteksstämpel
128 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

När jag var mamma, När mamma var mamma, När mormor var mamma    
Linde Gunnel
Hft med ill pärmar, Bra Böcker 1993, fotoill i sv/v.
560 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Om livet är dig kärt    
Linde Gunnel
Kartonnage m ill pärm, Bonniers Juniorböcker 1985.
159 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Onkel Toms Stuga    
Harriet Beecher-Stowe
Bonniers Juniorförlag 1982 Önskeklassikern kart. illustr.
329 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Pojken från kobben    
Falk Ann Mari
Kartonnage Rabén & Sjögren 1958 ou illustrerad. Namnteckning på försättsbladet
128 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Pojken i fönstret    
Falk Ann Mari
Inbunden, Rabén & Sjögren 1967 ou illustrerad. stor stil
96 sidor
   PRIS  40 Kr / 4,3 €   

Puck från Pukberget    
Kipling Rudyard
Kartonnage, Natur & Kultur 1986 Nya Skattkammarbiblioteket illustrerad
185 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Putte och Lilleputt 1933    
Strömberg Elly red.
Häftad Åhlén & Åkerlund 1945 illustrerad. Småbarnens julklapp. Något nött
64 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

På vikingarnas tid Ubbe Viking    
Högberg Inga
Kartonnageband kristallförlag 1973 illustrerad. Ded. av författaren
160 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Reseäventyr     
May Karl
I Dödsritten och II Bland djävulsdyrkare. Ett halvfranskt band. Bokförlagsaktiebolaget Skandinavia 1925
414 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Rosalis hus    
Sundh Kerstin
Förlagets dekorerade pappband AWE/Gebers 1978 omslag och illustrationer Harald Gripe
107 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Sagor för barn över 18 år    
Danielsson Tage
Klotband Wahlström & Widstrand 1964 första omarbetade upplagan med teckningar av Per Åhlin ritad med blyerts på sista sidan
147 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Samurajens döttrar. I mästarens skola    
Snow Maya
Bonnier Carlsen 2008. Dekorerat förlags- band. De första boken i serien Samu- rajens döttrar.
233 sidor
   PRIS  110 Kr / 12,0 €   

Sju timmar till midnatt    
Ende Michael
Förl kartonnage ill pärm, Berghs 1990 o u, ill Regina Kehn. En liten lagning på fr pärm, ägarnamnt.
230 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sjörövaren    
Marryat F. Kapten
Inbunden Ugglanförlag 1944
144 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Skinnstrumpa    
Cooper Fenimore James
Klotband dekorerad framsida Lindqvists Ungdomsböcker 1942 lite nött i kanterna
198 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Slaget om Stilla Havet    
Bliven Jr. Bruce
Klotryggband. Lindblads 1967 illustrerad. De historiska ungdomsböckerna. namnad
159 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Slottet brinner    
Svedelid Olov
Förlagets dekorerade pappband AWE /n Gebers 1985
278 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sluta fåna dig, mamma!    
Rushton Rosie
Kartonnage m ill fr pärm, Stabenfeldt AB 2000.
155 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Stora boken om Mimmi    
Sundvall Viveca
Pappband R & S 1993 illustrerad av Eva Eriksson
286 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Stora ridboken    
Owen Robert
Förl pappband m ill pärma 4:o45, R & S 1973. ill i färg av Tony Streek och Peter Kesteven. Ett stukat hörn. Namnteckning.
46 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sunes sommar     
Olsson Sören Anders Jacobsson
katonage R&S 1997 namnad
201 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Svarta Pilen    
Stevenson Robert Louis
Kartonnage Lindqvists Sthlm 1971. En berättelse från rosornas krig
156 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Texas Jack som detektiv    
Texas Jack
Kartonageband AB Lindqvists Förlag 1953 svartvita illustrationer "ägarnamn"
76 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Till jordens medelpunkt    
Verne Jules
Kartonageband Bonniers 1956 svartvita illustrationer
210 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Tjejtjusaren Sune    
Olsson Sören & Jacobsson Anders
Dek. kartonnageband R&S 1990 illustrerad
100 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Ungdomens skattkammare     
Löfstedt Annie
Förlagets halvklotband N&K 1950 Rikt illustrerat. Del 1 - vågspel och äventyr. allt som utkom.
174 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Vi smyger på Enok    
Sundvall Viveca
Kartonnageband R&S 1996 illustrerad.
172 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Vivianne är du lycklig nu ?    
Susso Eva
Kartonageband dekorerat Raben & Sjögren 2005
138 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €