Barn & Ungdomsböcker/Barnböcker

Tillbaka till kategorier

ABC sa lilla t.    
Andersson Lena.
Kartonnageband Eriksson & Lindgren 1994 rikt illustrerad med teckningar i färg av författaren.
56 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

ABC.    
Hellsing Lennart & Ströter Poul
Kartonnageband Rabén & Sjögren 2000, utan paginering, rikt illustrerad. Detta är en specialutgåva för Läsrörelsen som distribueras via McDonald´s och inte säljs på annat sätt
32 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Albert målare och sommaren i Härkegerga    
Hulth Sonja & Hald Fibben
Kartonnageband R&S 1998 färgillustrationer
62 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Alfons och hemlige Mållgan    
Bergström Gunilla
Kartonnageband Rabén & Sjögren 1976 illustrerad
32 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Anderssonskans Kalle    
Norlander Emil
Ryggklotband Williams, 1972 illustrerad. Pojkstreck och käringskvaller från det Söder som var en gång. Gits Olsson bearbetad. lite nött, ritad insida bakre pärmen
127 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

April.! April!    
Lagercrantz Rose
Kartonnage trådbunden R & S 1979,
125 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Babar får ett slott     
Brunhoff, Laurent de
Kartonnageband Rabén & Sjögren, 1968 illustrerad. Första svenska upplagan
28 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Babar och kusin Arthur     
Brunhoff, Laurent de
Kartonnageband Rabén & Sjögren, 1965 (Frankrike) illustrerad. Första svenska upplagan
27 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Babar och mysteriet med det stulna pianot    
Brunhoff de Laurent
Kartonnageband Carlsen/if, 1979 ou. illustrerad
28 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Babar och papegojan     
Brunhoff Laurent de
Kartonnageband Nordisk bok, 1990 ou. färgillustrerad
30 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Babars spännande rymdresa    
Brunhoff Laurent de
Kartonnage m ill pärm carlsen 1981 illustrerad. första svenska upplagan
30 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Babyboken    
Willebeek Le Mair Henriette Widerberg Gertrud
Förlagsband dekorerad pärm Citadell Förloag 1988 färgillustrationer opaginerad
75 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Bagarbarn    
Sedvall Barbro
Kartonageband stort format Bonniers ou.1977 lite nött ikanterna och en liten fläck på pämen biblioteksstämpel
31 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Bamse i Vilda västern     
Andréasson Rune
Kartonnageband Egmont Kärnan 2004 färgillustrerad
28 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Barbapapas semester    
Tison Annette & Taylor Talus
Kartonageband Damm Förlag 2007
32 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Barbapapas vinter    
Tison Anette/Taylor Talus
Förlagets kartonnegeband med illustrerad pärm, tvärformat, Damm förlag 2006. Illustrerad i färg.
31 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Barndomslandet- Uti vår hage    
Red Eva von Zweigberg m fl
Bonniers 1963. Klotband med skyddsomslag. Världen hemomkring i sagans ljus - en bok för de små.
202 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Barnens Atlas     
Attmore Stephen
Kartonnageband Kärnan, 1992 färgillustrerad kartor (huvudsakligen i färg), översättning och faktagranskning av Erik Ehn
31 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Barnens småkrypsbok    
Bisse Falk & Lena Kallenberg
Kartonage , illustr. Liselotte Öhman- Molau 1987
47 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Barns bilder och solen lyste blå    
Nordenfalk Katta
Häftad Moderna Museet 1996 rikt illustrerad färg. Barnteckningar
176 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Barns tankar om barn    
Dirckinck-Holmfeld Grethe
Inbunden skyddsomslag Bonnier Impact 2008 svartvita teckningar
163 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Berättelser om Nalle Puh    
Milne A. A.
Kartonnageband Bonniers 1986 illustrerad E.H. Shepard. Litet färgstreck
77 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Bland Tomtar och Troll 1907-1982    
Jonsson Else red
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Bilder av John Bauer, Gustaf Tenggren, Einar Norelius och Hans Arnold.
215 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Bland tomtar och troll 36e årg    
Strömgren Ellly red
Åhlen och Åkerlund 1943. Inbunden. Iluustrationer av John Bauer och Einar Norelius.
126 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Bland tomtar och troll 41 årg    
Strömgren Elly red.
Häftad Åhlén & Åkerlunds Förlag. 1948 illustrerad. En samling sagor med teckningar av John Bauer och Einar Norelius. 1948. Trettioåttonde årgången. tillskrift på bokrygg -1948 samt lite skada.
124 sidor
   PRIS  180 Kr / 19,6 €   

Bland tomtar och troll 50 årg    
Strömgren Elly red.
Halvklotband Åhlén & Åkerlund illustrerad. Bland tomtar och troll 1907-1957 50-årsjubileum. John Bauer utgåvan.
126 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Bland tomtar och troll 52a årg    
Margareta Toss red
52:a årgången. Häftad. Illustratör Einar Norelius
125 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Bland tomtar och troll 59 årg    
Toss Margareta red
Klotryggband, Å & Å 1966. ill Einar Norelius.
119 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Bland tomtar och troll 62 årg    
Jonsson Else
Förlagets klotryggsband Åhlén&Åkerlund 1969, illustrerad färgplanscher och flera svartvita teckningar av Einar Norelius.
120 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Bland tomtar och troll 82 årg.     
Jonsson Elsie red.
Dek klotryggsband semic 1989 illustrerad.
112 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Boken om Kasper     
Hellsing Lennart & Ströyer Poul
Kartonnegeband R&S 1971 ou. illustrerad
26 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Bröllopet i Valpköping och andra djursagor    
Nerman Einar
Ryggklotband. Wahlström, 1969 ou. omslag och illustrationer Einar Nerman.
60 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Bönbok för barn    
Hallqvist Britt G.
Förlagets pappband,Aktiebolaget Tryckmans 1960 illustrerad namnad
46 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Cirkus Mickel    
Pröysen Alf
Kartonnageband Raben & Sjögren 1967 illustr. lite skadad på baksidan.
122 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Cor med kopparlansen och andra sagor    
Wood Oliver
Förlagets illustrerade Klotryggsband Sundqvist & Emond, 1933. färgillustrerad. psyd. Lindskoug, Ossian,
83 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Dadlar och dromedarer    
Lärn Sundvall Viveca
Kartonnage m ill pärm, R & S 1996, andra upplagan.
148 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

De vackraste julsagorna    
Olenius Elsa
Pappband m ill pärm, W & W 1991. Sagor i urval av Elsa Olenius. Teckningar av Ilon Wikland.
149 sidor
   PRIS  85 Kr / 9,2 €   

De vackraste sagorna    
Grimm W. & J.
Förlagsband kärnan 1962 illustrerad.
122 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Den farliga resan    
Bunyan John
Skandinaviska Bokförlaget 1985 rikt illustrerad med teckningar i färg. Berättelsen om Kristens resa.
126 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Den Gyllene Barnkammar Boken    
Wallgren Agneta red.
Bonniers Juniorförlag 1992. Originalut- gåva. Illustratör Gunilla Hansson. För- lagsband.
128 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Den gyllene barnkammarboken    
Westin Birgitta red.
Dekorativ förlagsband bonniercarlsen 2001 rikt illustrerad. Här finns sommarsånger, julvisor, psalmer, böcker, berättelser, dikter och sagor. Visor melodistämma med text m.m
128 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Den högfärdige prinsen och Gubben och gumman som fick mycket för inget     
Yolen Jane & Kent Jack
Kartonnage.Två bilderböcker i en volym. Alla Barns Bokklubb 1978 illustrerad.
38 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Den nya vägen    
Peterson Hans Källström Ylva
kartonageband Raben & Sjögren 1965 färgbilder
24 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Den pipande mandarinen    
Gripe Camilla
Kartonnage Bonniers 1980 ill
112 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Den roliga boken.     
Liljeström John
Ryggklotband Skolförlaget, Gävle 1953 illustrerad. Läsebok för folkskolan.
188 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Disneyland no.58 1972    
Disney Walt
Magazine Disneylan magazine fot young readers no.58 1972 illustration. lite ritat första sidan.
20 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Disneyland no.61 1972    
Walt Disney
Magazine Disneylan magazine fot young readers no.58 1972 illustration. lite nött.
20 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Djuren i den gamla skogen    
Dann Colin
Förl band m ill pärm, Bonniers Juniorförl 1993, illustrerad
265 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Djurens A B C    
Schönwälder Max/Kalina Otto/Vopat F
Inb m klotrygg och ill pärmar, Bokkonsum 1960. Foton på olika djur i sv/v med en liten faktaruta och ett rim under bilderna. En del färg förekommer. Namnteckning. En mindre skada på ett hörn
52 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Ellas Cafe    
Widmark Martin Warg Emma
Kartonageband Tiden 2008 illusrationer av Malin Lindgren
32 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Eloise at Christmastime    
Thompson, Kay
Cloth Reinhardt, 1959 First edition UK, illustrated Hillary Knight
52 sidor
   PRIS  400 Kr / 43,5 €   

En sjusärdeles resa    
Rydén Inger
Förlagsband Alfabeta, 1984 ritad och rimmad av Inger Rydén
46 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Farmor berättar     
Hökerberg Adrienne
Kartonnageband Hökerbergs 1977 illustrerad med bilder av Jenny Nyström
68 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Fem feta cirkusgrisar United Pigs of America    
Nilsson Ulf & Eriksson Eva
Kartonnageband Bonniers juniorförlag1989 färgillustrerad
48 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Figge bygger snäckhus    
Beskow Bo
kartonageband Bonniers Förlag 1967 illustrerad.
28 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Fjäril, fjäril Fladderman    
Hrubín Frantisek
Ryggklotband Folket i bild 1962 ou. färgillustrerad av Adolf Zabransky
62 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Flyg! sa Alfons Åberg    
Bergström Gunilla
Kartonageband Raben & Sjögren 2009
29 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Folkskolans sångbok för klass 4-8     
Wilhelm Holst mfl
Klotryggsband ehlinds Stockholm 1955 illustrerad, notor
176 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Första djurboken    
Öhman Meta
Inb m ill pärm, A V Carlsons Bokförlags AB 1949. Bilder Åke Eriksson. Stötskaada i nederkant och ett slitet hörn,
64 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Globi på cirkus    
Linna Päivi
Häftad Carlsen 1:a upplagan 1982 serie tecknad
24 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Guldslottet 1908    
Quint Stina
dek Klotryggband FBF 1908 Barnens julbok nr 10 1908, talrika illustrationer. namnad
127 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Guldslottet Barnens julbok 1944    
Srömgren Elly & Masolle Aina
Klotryggsband Åhlén & Åkerlund Barnens julbok nr 44, med illustrationer av Aina Masolle
93 sidor
   PRIS  170 Kr / 18,5 €   

Gullivers resor     
Swift Jonathan
Klotband Bonniers, 1917 bonniers klassiska bibliotek
410 sidor
   PRIS  160 Kr / 17,4 €   

Gåsmammas rimbok    
Hirdman Arne red.
Häftad FIB´s Gyllene Bok 1958 nr. 131 illustrerad av Feodor Rojankovsky. Sv. text av Arne Hirdman. Femtiosju trevliga rim.
24 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

H.C.Andersens sagor och berättelser 6 band    
Andersen H.C.
Klotband blå ryggar mönstrade pärmar Förlagshuset Norden 1958 teckningar av Evalisa Agathon
1473 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Herr Zippo och barnen i byn     
Franzén Nils-Olof
Ryggklotband Bonniers barnbibliotek, 1969 illustrerad
146 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Hunden i vida världen    
Nöstlinger Christine
Inbunden Berghs 1988 ill Jutta Bauer
204 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Hur kamelen fick sin puckel en saga    
Lindfors Viveca
Klotryggsband Lindfors, 1943 illustrerad av V. Lindstrand
32 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Hur saker förändras    
David Evans och Claudette Williams
Kartonage, Richters Förl. 1993
29 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Hur ska det gå för Pelle Svanslös?    
Knutsson Gösta
KartonagebandBonniers Barnbibliotek 1944 svartvita illustrationer trasig rygg
140 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Husdjur    
Hjalmarsson Anna
Kartonnageband Gleerup, 2004 färgillustrerad Ylva Brännlund serie: Figges kunskapsklubb
32 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Hux flux    
Hagbrink Bodil
Kartonnageband AWE/Geber, 1986 färgillustrerad
30 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Håkan Bråkan i skogen  Visa bild på boken  
Jacobsson Anders & Olsson Sören
Kartonnage. R&S 2005 illustrerad.
24 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Håkan Bråkan och Roboten Rex  Visa bild på boken  
Jacobsson Anders & Olsson Sören
Kartonnage. Rabén & Sjögren 2003 illustrerad.
28 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Här kommer brandbilen Halvan  Visa bild på boken  
Norlin Arne
Kartonnage. R&S 1997 illustrerad
28 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

I sagans värld    
Blyton Enid
Ryggklotband lindqvist 1944 ou. illustrerad.
121 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Ja och Nej och andra sagor    
Nyblom Helena
Inb, klotrygg, Svensk Läraretidnings förlag, Sagaböcker 1961, sjätte rev upplagan, 34-39 tusendet. Ill av bl John Bauer och Einar Nerman.
183 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Jamen Benny    
Lindgren Barbro/Landström Olof
Förl laminatband med illustrerad pärm, Raben & Sjögren 2006. CD-skiva medföljer, uppläsare Barbro Lindgren. Fjärde upplagan, första tryckningen.
24 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Jerry och tempelskatten    
Lattimore E F
Inb klotrygg m ill pärm, Natur & Kultur 1933. 87 illustrationer av förf.
132 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Julgrisen    
Sonesson Harald
Kartonageband Corona 1988 text och bilder ägarnamn
32 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Kajsa Rutlapp    
Sandgren Gustav
Kartonnerad Raben & Sjögren 1981 illustrerad
111 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Kajsa Rutlapp försvinner    
Sandgren Gustav
Kartonnerad Raben & Sjögren 1982 illustrerad
106 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Kalas Alfons Åberg!    
Bergström Gunilla
Kartonageband,Raben & Sjögren 2009
30 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Kalle Anka dag för dag    
Disney Walt
Häftad Serieförlaget 1992 serietidning Klassiska dagtidningsserier från 1940
150 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Kasperteater. Pjäser för barn    
Huttner Gisela
Klotryggband icaförlag 1963 illustrerad, Innehåll:. Vem är Kasper, Kasperteater, Prinsessan Ingalill och trollkarlen, Skvallerhäxan, Den gröna tjuven, Senor Svartöga, Kasper
98 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Katarinas märkliga äventyr    
Morante Elsa
Kartonnage Norstedts 1988 illustrerad
77 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Kit Carsons årsbok Västerns Konungar    
carson Kit
Klotryggsband med illustrerad omslag Press & Publicity. 1954. Serier, delvis i färg, och berättelser. Första Kit Carsons årsbok
112 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Kjell och jag har ont i halsen    
Bruce Caroline/Arrhenius Ingela
Förl laminatband med illustrerad pärm, Natur & Kultur 2004.
24 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Klåfingerdagen    
Unnderstad Edith
Kartonnage R & S 1993, illustrerad Maj Fagerberg.
29 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Kottens hemlighet    
Anderson Lena
Ryggklotband Eriksson & Lindgren 2000 ou. färgillustrerad
32 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Kråke på brandstationen    
Bosson Rydell Marie & Lindholm Jessica
Kartonnageband Gleerup, 2004 färgillustrerad. Faktagranskad av Brandman Anders Gustavsson
29 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Leksakerna på äventyr    
Baxter Nicola
Kartonnage, Egmont Kärnan AB 2002. Varje leksak i leksakslådan berättar sina sagor för varandra, om hur det var förr i tiden, om äventyr och olyckor. Litet av H C Andersen över det hela. ngt tilltryckt hörn. Rkt ill i färg.
80 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Les Aventures de Tintin    
Herge
Hardcover Neuware 141 Seiten Reporter du petit Vingtieme 1981 sixieme mille Illustr. Sprache -Language: French, facsimile. Au pays des Soviets
138 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Lilla laga gott boken    
Rapp-Lennmor Rita
Kartonnage med illustrerad pärm Raben& Sjögren 1971. Illustrerad i färg. Menyer från januari till december som barn/ungdomar kan åstadkomma. Namnteckning på pärmens insida.
21 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Lilla Sofies märkliga resa    
Pelgrom Els/The Tjong Khing
Förl band med ill fr pärm, Berghs förlag 1984. Många ill. Rec ex.
88 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Lilla spökets julafton    
Holmberg Åke
Kartonageband Raben & Sjögren ou. 1967 färgillustrationer
22 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Lillebrors viser    
Prøysen Alf
Häftad tiden 1949 tvär 4.o ou. melodier Finn Ludt, bilder Öystein Jörgensen. nött omslag.
16 sidor
   PRIS  800 Kr / 87,0 €   

Liraren Ludde    
Sundvall Viveca & Ahlbom Jens
Pappband erikson&lindgren 1991 illustrerad.
24 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Lisa,Sam och sköldpaddan    
Orgel Doris & Wikland Ilon
Kartonnageband bonniers 2002 illustrerad.
36 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Listigt,Alfons Åberg !    
Bergström Gunilla
Kartonageband Raben & Sjögren 2008
25 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Lius bakar och lagar    
Björk Christina Anderson Lena
Förlagets dekorerade pappband Raben & Sjögren 1980 illustrrad
57 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Livet i öknen    
Taylor Barbara
Kartonnage, Richters "Under luppen" 1992. Rikt illustrerad i färg
29 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Lotta-Lotta och Eken en miljöbok för barn     
Brandsma Ohlsson Eva
Kartonnageband Gong gong, 2000 färgillustrerad illustratör: Anna Friberger
77 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Lär dig färger med Barbapapa    
Tison Annette & Taylor Talus
Kartonageband Damm Förlag 2007
27 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Lösgodis Fickan Full    
Bergström Gunilla
Kartonnageband Rabén & Sjögren 1994 illustrerad. Sparat, spånat, stulet, låna. Alfons-rim för stora barn
32 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Maja tittar på naturen    
Anderson Lena/Svedberg Ulf
Inbunden med illustrerad pärm, Rabén & Sjögren 1983.Teckningar av Lena Anderson. Namnetikett.
47 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Majas Alfabet    
Anderson Lena
Inbunden med illustrerad pärm, Rabén & Sjögren 1985, första upplagan, andra tryckningen, sjuttiosjätte tusendet.
53 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Matilda tältar     
Boie Kirsten
Kartonnageband Bergh 1997 illustrerad.
64 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Min första stora bok om djur    
Priddy Roger
Kartonnageband richters 1994 rikt illustrerad. Boken är en utmärkt introduktion till djurens värld.
21 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Min nya skattkammare Djurriket     
Eng Gallie
Förlagsband Natur och kultur 1990 illustrerad (huvudsakligen i färg)
144 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Min nya skattkammare Växtriket     
Eng Gallie red.
Förlagsband Natur och kultur 1997 illustrerad (huvudsakligen i färg)
128 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Min sångbok    
Bengtsson N.O.Lindholm I. Melander A.
Förlagets dekorerade pappband Liber 1990 illustustrerad av Tord Nygren visorna har grupperats kring olika teman som årstider,fred,lek och rörelse
110 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Mina och Kåge    
Höglund Anna
Klotryggsband alfabeta 1995
59 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Minus och stora världen    
Nordqvist Sven
Kartonageband Opal ou. 1985 illustrationer Sven Nordqvist
22 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Miriam bor i en kibbutz     
Riwkin-Brick Anna & Edvardson Cordelia
klotryggsband Rabén & Sjögren, 1969 ou. illustrerad Anna Riwkin-Brick. Dedikation av Anna Riwkin-Brick.
48 sidor
   PRIS  300 Kr / 32,6 €   

Misse går vilse     
Maclean Colin & Moira
Kartonnageband Goboken 1994 färgillustrerad + karta. Berättelse och aktivitetsbok
24 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Mumintrollet och hans vänner     
Jansson Tove
Kartonnageband Carlsen/if 1992 färgillustrerad. Första upplagan med denna samlingstitel Mumintrollet och hatifnattarna, Mumintrollets första vinter, Snusmumriken kommer hem
62 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Mupparna hur de blev rika och berömda     
Juhl Jerry & Burns Jack
Kartonnageband Bonniers juniorförlag 1980 illustrerad. filmboken]
123 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Mysteriet i Mumidalen     
Noomi Hebert
Kartonnageband Carlsen, 1995 1:a upplagan färgillustrerad. Efter en berättelse av Tove Jansson
20 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Nalle Puh    
Milne A A
Pappband Bonnier Carlsen 1999 med teckningar av E H Shepard
145 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Nalle Puh    
Milne A A
Klotryggband m ill pärm, Bonniers 1961, tjugoförsta-tjugoåttonde tusendet, teckningar av E H Shepard. Ryggen ngt sliten, två nedre hörnen skadade.
144 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Nalle Puhs hörna    
Milne A A
Förlagsband Bonniers Juniorböcker, 1965 illustrerad av E H Shepard, den oumbärliga fortsättningen på Nalle Puh
165 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Nalle Puhs Julsagor    
Milne A.A.
Kartonnage, Richters/Disney 1997 4:o, färgill.
80 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Niklas Nilsson,proffs    
Sundvall Viveca & Ahlbom Jens
Pappband R&S 1994 illustrerad. stämpel försättsblad
28 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Nisses nya mössa    
Landström Olof & Lena
Pappband R&S 1990 illustrerad
24 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Nyckeln till min barndom    
Lindgren Barbro
Förlagsband Bromberg, 1986 illustrerad (vissa i färg) + musiknoter, antologi
271 sidor
   PRIS  160 Kr / 17,4 €   

När Sebastian stängde av vattnet    
Bank Jensen Thea Svend Otto S. teckningar
Folket i Bilds förlag 1968. Kartonnage. Namnteckning.
22 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Nöjsamma berättelser från djurverlden för barn    
W. Bescheerer
Tryckt hos Johan Imnelius 1820. Övers från tyska av Jonas Reuter. 6 kolorerade kopparstick. Klotband. Saknas 2 kopparstick samt sidorna 3 - 6 Sidorna 25/26 samt 93/94 är handskrivna. Gåvoskrift på försätts- bladet. Litet format.
150 sidor
   PRIS  800 Kr / 87,0 €   

Nötjakten    
Birkenshaw Linda
Kartonnageband kärnan 1995 illustrerad. En sagolik pop upp -bok.
10 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Ole Bole ABC    
Eskildsen C. red.
Förlagsband Alinea, 1996 Faksimileudgave färgillustrerad. Fotografisk optryk af udg. fra 1927
48 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Olika barn leka bäst    
Rosvall Clas
Kartonnageband Stadskontoret Malmö 2001 färgillustrerad. En antologi
57 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Opp och hoppa, morfar prosten!    
Bexell Eva
Kartonnageband Bonnier Carlsen, 1997 illustrerad
84 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Papperskonster    
Kellberg Love
Kartonnageband Bonnier Carlsen 1989 illustrerad med ritningar och planscher Knåk och knep med 70 roliga flygplansmodeller, tricks och lekar
96 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Pelle Svanslös i Amerika    
Knutsson Gösta
Kartonnage Bonniers Juniorserie 1956
105 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Pelle Svanslös i Amerika    
Knutsson Gösta
Kartonageband Bonniers Barnbibliotek 1944 svartvita illustrationer en fläck på baksidan av pärmen klottrat på insidan av pärmen
126 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Pelle Svanslös i skolan    
Knutsson Gösta
Kartonnage Bonniers 1997 illustrerad. Elake Måns öppnar en kattskola för att få ytterligare ett tillfälle att driva med den snälle och timide Pelle Svanslös.
128 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Pelle Svanslös i skolan    
Knutsson Gösta
Kartonageband Bonniers Förlag 1945 svartvita illustrationer ritad med blyerts på baksidan av försättsbladet
128 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Pelle Svanslös klarar sig    
Knutsson Gösta
Kartonageband Bonniers Barnbibliotek ou. 1942 svartvita illustrationer ägarnamn
138 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Pelle Svanslös på äventyr    
Knutsson Gösta
Kartonageband Bonniers Barnbibliotek 1942 svartvita illustrationer ritat med blyerts på försättsbladet samt understrykningar på första sidan
140 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Pelles ficklampa     
Lööf Jan
Kartonnageband Bonnier Carlsen, 2003 färgillustrerad.
26 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Pettson får julbesök  Visa bild på boken  
Nordqvist Sven
Kartonnageband Opal, 1988 originalupplaga färgillustrerad
25 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Pinocchio    
Collodi Carlo
Klotryggsband N&K 1954 illustrerad. Historien om en kasperdocka. Skattkammarbiblioteket lite nött omslag
203 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Pookie Believes in Santa Claus    
Wallace Ivy
wrapper with d/j Collins 1953 1st ed. illustrationen i colour
26 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Prinsessans ABC Bok    
Boije af Gennäs Fredrik
Förlagsband Rediviva, 1977 illustrerad. Faksimil av ett handkolorerat exemplar av originalupplagan från 1835. A facsimile of a classical swedish handcoloured ABC from 1835
86 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Puttes äventyr och andra sagor    
Block Jörgen
Inb m ill pärm och klotrygg, Åhlén&Åkerlunds förlag 1924. Ill av Maj Lindman-Jan, några småfläckar i inlagan samt ett litet riss. Slitna hörn och kanter.
115 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Rida rida ranka    
Nordlander
Förlagsband niloe 1991 rikt illustrerad av Jenny Nyström. omarbetad upplaga av Svenska barnboken 188-87. Kompletterad av 20 st. färgplanscher hämtade ur Barnkammarboken 1882.
167 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Riddarborgar pop up bilderbok     
Longour, Michele
Kartonaggeband Rabén & Sjögren 2002 illustrerad. En pop up -faktabilderbok om Riddare! En riddarborg med torn och vallgrav runt omkring. Med vridbara bilder och luckor att öppna
24 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Rosengull sagor    
Österberg Ulla
Häfte Åhlén & Åkerlund, 1952 illustrerad av Gunila Stierngranat. 44.e årgången.
46 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Ryska folksagor.     
Semenoff Vassilissa
Ryggklotband Gebers. 1947 illustrerad med teckningar av Kaj och Per Beckman
238 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Sagan om Babar    
Brunhoff, Jean de
Kartonnageband Ljus 1957 illustrerad 2:a upplagan. Ingår i serie Babar-böckerna. fint ex.
28 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Sagan om hur torntuppen fick sina fjädrar    
Clevin Jørgen
Kartonnageband Lindqvist 1966 illustrerad av författaren.
31 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Sagofjäll    
Falkberget Johan
Kartonnage, Gebers 1963, ill Einar Norelius.
127 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Sagomoster och andra sagor    
Gyllander Hugo
Förlagets klotryggband med tryckta pärmpapper.Svenska Lärartidningens Förlag 1926 ou. (Barnbiblioteket Saga 116). H. Gyllander, Anna M. Roos, Waldeck m. fl. ; teckningar av Louis Moe, Einar Nerman, Bror Hillgren m. fl. Snedläst samt nötta hörn.
207 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Sagor    
Andersen H. C.
Tidens Förlag 1954 inb. skyddsomslag lite skadad. Illustr.
227 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Sagor från någonannanstans    
Brandsma Ohlsson Eva Nordin Agneta
Kartonageband tvärsnitt Gong Gong 2001 illustratör Mia Hillerhag
46 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sagor och osagor     
Numminen M.A.
Kartonnageband Tiden 1981 illustrerad.
80 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Sagor.     
Asbjörnsen & Moe
Förlagsband. Bonniers 1978 illustrationer av Carl Larsson.
207 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sagoskatten 1946     
Lagerlöf, Selma & Bergman, Hjalmar
Häftad Åhlén o Åkerlund 1946 illustrerad. Pärlor ur sagans värld. Med illustreationer av Eric Palmqvist
144 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Sagoskatten 1948    
Bergman,Hjalmar Lagerlöf, Selma
Häftad Åhlén o Åkerlund 1948 illustrerad. Pärlor ur sagans värld.
127 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sagoskatten Pärlor ur sagornas värld    
Österling Anders red.
Ryggklotband Å&Å 1945 illustratrioner Eric Palmqvist samt varje saga introducerad av Anders Österling. Ryggskada,namnad
128 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Sagotimmen    
Blyton Enid
Klotbandsrygg dekorerad pärm Lindqvists Favoritböcker 1953 illustrerade sagor några bilder färglagda lite fläckar på några sidor
127 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Sim Sala Bim    
Nöstlinger Christine
Kartonnage Berghs ungdomsbibliotek 1982 ill
80 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Soliga Sagor    
Nordin Vilhälm
C.E.Fritzes Bokförlags Aktiebolag i Distri- bution 1913. Illustrerat klotband. Originalupplaga. Illustrationer av Gerda Tirén.
96 sidor
   PRIS  400 Kr / 43,5 €   

Spadarvet    
Larsson Carl & Rudström lennart
Klotryggsband.bonniers 1966 illustrerad. Ny upplaga En medvetet idyllisk skildring av konstnärens Sundborn och om arbetet och livet där
44 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Sport Goofy-Olympiska spelen    
Disneys Walt red.
Kartonnageband H.J. 1984, Långben och Co på lärorika sportsäventyr med sportlexikon. no1
45 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Sport Goofy-Racketsporter     
Disneys Walt red.
Kartonnageband H.J. 1984 illusterad.Långben och Co på sportsliga äventyr, med sportlexikon, no.4
45 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Sport Goofy-Vintersporter    
Disneys Walt red.
Kartonnageband H.J. 1984 illustrerad. Långben och Co på lärorika sportsäventyr med sportlexikon. no.2
45 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Stina och stortruten    
Anderson Lena
Pappband R&S 1989 ou illustrerad.
38 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Stora Sparvel    
Lindgren Barbro
Kartonnage med trådbindning Raben & Sjögren 1977 ou illustrerad
120 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Stora tågkalabaliken     
Blom K. Arne
Kartonnageband Hemmets journal bokförlag 1978 illustrerad av Ursula Wilby. 1:a boken om Anders
91 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Sunes skolväska    
Olsson Sören & Jacobsson Anders
Kartonnageband R&S 1996 illustrerad.
29 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sunes Största Kärlekar    
Olsson Sören
Kartonnageband R&S 2001 illustrerad. I olika kapitel listar han sina största kärlekar. Sune älskar t.ex. Sophie och blir alldeles pirrig i kroppen bara av att titta på henne.
112 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Svenska folksagor     
Sederström Sven & Sahlgren Gudrun/Jöran
Halvfranskaband Bokförlag thule 1939 andra upplagan illustrationer Einar Norelius. Svenska folksagor efter Sven Sederströms uppteckningar.
197 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Svenska Folksagor II.     
Liljeblad Sven red.
Halvfranskaband Andra upplagan. Stockholm 1939. Färgillustrationer av Einar Norelius. Sagor från romantikens dagar.
235 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Svenska Folksagor III    
Liljeblad Sven red.
Halvfranskaband Norstedt 1940. Med illustrationer av Einar Norelius. Efter Mickel i Långhults uppteckningar.
196 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Så ensam som Ida    
Reuterswärd Maud
Förl band med ill fr pärm, Bonniers 1980. ill Tord Nygren. 1:a utgåva.
122 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Så fungerar din kropp     
Torgersen Trond-Viggo
Kartonnage Opal 1984 illustrerad. Om hur vi blir till, hur vi föds, vad kroppens funktioner är bra för. Varför vi ibland blir sjuka och hur vi blir friska igen. Fackgranskad Docent Lars H. Gustafsson
36 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Så fungerar din kropp    
Torgersen Trond-Viggo/Zahl-Olsen Viviann
Förlagets pappband, 4.o Opal 1984. Rikt illustrerad i färg. Lätt stukade hörn i nederkanten.
33 sidor
   PRIS  75 Kr / 8,2 €   

Sörgården. Första skolåret.    
Roos, Anna Maria
Förlagsband Bonniers, Stockholm 1985 illustrerad. Faksimil av 1912 års upplaga,
198 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Ta-Fatt och Ticka-Timma ur-skoj    
Bohman Birgitta
Ryggklotband Tiden 1959 illustrerad av Holger Roos + noter. Tidens barnkammarbibliotek 15
73 sidor
   PRIS  160 Kr / 17,4 €   

Teskedsgumman i sagoskogen.  Visa bild på boken  
Pröysen Alf
Klotryggband. Rabén & Sjögren, 1968. Första svenska upplagan. Omslag och illustrationer av Björn Berg
126 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

The Tall Book of Nursery Tales    
Rojankovsky Feodor
Hardcover with D/J (damage) Harper & Brothers 1944 first edition pictures by Feodor Rojankovsky.
120 sidor
   PRIS  300 Kr / 32,6 €   

Tick-Tack    
Anderson Lena
Kartonnageband erikson&lindgren 1996 illustrerad. Kan du läsa klockan?
26 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Till sagolandet    
Wranér Signe red.
Inbunden Sv. lärarförlag Saga 1959 illustrerad. Ett urval sagor.
128 sidor
   PRIS  170 Kr / 18,5 €   

Titta vi flyger    
Spier Peter
Kartonageband Bokförlaget Libris 1986
40 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Tocken och Pullan    
Lind Mecka
Pappband kvints 1994 illustrerad av Lars Rudebjer.
30 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Tom Tom trumpetarson     
Hellsing Lennart
Kartonnageband Rabén & Sjögren, 1988 ou. färgillustrerad av Fibben Hald. Engelska barnkammarrim om ungkarlar, hantverkare och andra konstiga gubbar
27 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Tornsvalan. En samling sagor    
Vaara Elina
Hft m ill pärm UUsi Kirjapaino Oy 1944. Övers fr finskan Anna Bondestam, ill Ulla Ståhlström. Innehåller tre sagro: Tornsvalan, Den lilla, glada ängeln och Vattenbägaren. Pärmen lätt gulnad av ålder och en skada i fr nedre hörn med pappersförlust, namnteckning.
72 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Trollfar i Snurreberget    
Cyrus Granér
Åhlén & Åkerlund 1917 Barnens Stora Julklender 15 barnvisor med musik av Knut Söderström 16 kolorerade tavlor av P. Lindroth. Klotband, tvärkvarto.
32 sidor
   PRIS  400 Kr / 43,5 €   

Tummeliten     
Memling Carl
Kartonnageband Folket i bild 1959 färgillustrerad. FIB:S gyllene bok 145
24 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Tärnan    
Colbring Carl Sören
Förlagets dekorerade pappband Bonnier Carlsen Årets Pandabok för barn och ungdom 2003 färgfoton
28 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Var är bus-Alfons ?    
Bergström Gunilla
Kartonageband Raben & Sjögren 2009
31 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Vem stal blåbärspajen?    
Bonsall Crosby
Kartonnageband Bonnier Carlsen, 1999 färgillustrerad. Lätt att läsa.
62 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Vi från Minimalien    
ej angiven
Inb, Natur & Kultur 1961, Ill av Palmer Cox, omsl teckning Lasse Lindqvist.
127 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Vikingarnas gudar    
Ohlmarks Åke
Ryggklotband Geber, 1971 teckningar av Nils Stödberg
32 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Vill du leka?     
Davidson Ingela & Ekström Susanna
Förlagsband Berghs. 1992 rikt illustrerad av kända svenska tecknare. Alla slags lekar, sånglekar, danslekar. liten skada i bokkanten
144 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Viso och sånger     
Tegner Alice
Inbunden dekorerad pärm LTs Förlag 1965 noter till visorna fläck på baksidan av pärmen lite blyertsanteckningar på försättsbladet
64 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Vårt solsystem - så funkar det    
Riley Peter
Dek.katonnageband bonniers/carlsen 1996. Utforska solsystemet på ett nytt sätt, med fantastiska genomsiktsbilder. Rik illustrerad.
17 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Världens underligaste djur    
Text Löfgren Åke Bild Wiberg Harald
Dekorerat kartonageband Raben & Sjögren färgbilder " namnteckning"
28 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Överraskningen pop up bok    
Bruhn Heidi
Kartonnageband carlsen 1982 illustrerad. En tittut-bilderbok (pop up bok). Reproduktion av John Goodalls bok. En liten skada i boken
16 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €