Historia/Utländsk Historia
Tillbaka till kategorier
Abriss der Staats Verfassung,Staats Verhältniss und Bedürfniss des Römischen Reichs Deutscher Nation
von Chemnitz Bogislav Philipps
Aus der vollständiger lateinischer Ur- schrift mit Anmerkungen welche die gegenwärtigen Umstände im Reich be- treffen. Mainz und Coblenz 1761. Spätere leder- band. Exlibris.
707 sidor
PRIS 500 Kr / 54,3 €
Amerikanska Fascister,den kristna högern på frammarsch
Hedges Chris
Inbunden,skyddsomslag Ordfront 2008
284 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
August den starke
Nordensavn C.O.
Häftad Åhlén & Åkerlund 1923 illustrerad. En tidsbild från Karl XII:s tid.
254 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Cortés och aztecernas underkuvande.
Blacker Irwin R.
Inbunden med ill. omsl. Allhems förlag. 1966 illustrerad Caravel-serien
153 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Cortés och Montezuma
Collis Maurice
Inbunden tiden 1956 illustrerad. Mexikos erövring.
224 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Danmarks historia
Danstrup J.
Allhems Förlag 1946. Två halvfranska band i stort format.
747 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Danmarks historia 1-2
Danstrup John
2 volymer Förlagsband allhem 1946 illustrerad. Från äldsta tid till våra dagar. 359 + 389 sidor
748 sidor
PRIS 450 Kr / 48,9 €
De förste konger af den Oldenborgske släkt
Paludan-Muller Caspar
Förlagsband Köpenhavn 1971 reprografisk genudgivet (1874)., understykningar blyert.
634 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Den farliga vänskapen
Stanley Loomis
Bonniers 1973 inbunden skyddsomslag som ärlite trasigt i ryggen vissa stycken markerade med blyerts i kanten namnteckning
318 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Den franske Revolution 1-3
Carlyle Thomas
Häftad 3 volymer N&K 1965. Del 1. Bastiljen, Del 2. Författningen och Del 3. Giljotinen
870 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Det stolta tornet
W.Tuchman Barbara
Förlagets dekorerade pappband Atlantis 1994 boken skildrar hur den värld såg ut under perioden 1890-1914
521 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Det tredje riket.
Hellström Gustaf
Häftad Bonniers förlag, 1933 ou. Från Hitlerkupp till tysk folkenighet. namnad lite ryggskada
95 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Deutschland Deutschland
red.com
Trådhäftad Kulturhuset 1979. Utställningskatalog i två band. Tyskland från Karl den store till Helmut Schmidt. Illustrerad.
224 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Drottning Hortense
Tschudi Clara
Inb i konstl band m gulddekor, Hökerbergs förlag 1918. Roman med historiska fakta om Napoleon I:s adoptivdotter och Napoleon III:s moder. Ill.
348 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
En kung blir till
Burke Peter
Förlagsband/skyddsomslag tiden 1996 illustrerad. Myter och propaganda kring Ludvig XIV.
253 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Ett annat 1100-tal
Red.Carelli Peter,Hermanson Lars Sanders Hanne
Inb.skyddsomslag Centrum för Danmarksstudier vid Lunds universitet Makadam Förlag 2004 svartvita bilder Individ,kollektiv och kulturella mönster i medeltidens Danmark
375 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Ett flttåg med Det Österrikiska Lilie-Infanteri-Regementet
Wrangel C.G.
Gleerups 1867. Häftad.
85 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Europas historia
Amseler Jean m.fl.
Förlagsband braböcker rikt illustrerad. Ett pandorama i text och bild
296 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Europas historia
Robert Lafont red.
Bra Böcker u.å. Illustret förlagsband. Från Europa och tjuren fram till vardagen på 1960-talet. Stort format, mycket rikt illustrerat.
279 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
FARAO. Mannen, härskaren, guden.
Fletcher Joann
Inb klotb med skyddsomslag, Forum 2000. En intim skildring av Egyptens störste farao, Amenhotep III. Ill i färg.
176 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Franska revolutionen
Dowd L.David
Förlagets dekorerade pappband Allhems Förlag 1966 illustrerad i färg och svartvitt
152 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Friedrich der Grosse
Hein Mar Dr.
Bielefeld und Leipzig Verlag. Dritte Auf- lage mit 77 Abbildunge, darunter 12 farbigen, zwei Karten und 7 Schlachten- pläne. Dekorierten Halbleinen. Velhagen & Klasings Volksbücher Nr. 35/36.
144 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Förenta staternas historia. Från vildmark till stormakt
U S Information Service
Inbunden U S Information Service, Sthlm 1957.
143 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Förräderiets mask
Costello John
Anthony Blunt och spionkretsen i Cam- bridge. För första gången med tillgång till de hemliga dokumenten. Legenda 1988. O.u. Inbunden med skyddsomslag. .
771 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Förste Konsuln
Malling Mathilda
häftad Bonniers förlag 1929 illustrerad färgbilder av Einar Nerman, lite gulnad och sliten i kanterna. En roman om förste konsuln från den 18 Brumaire till freden i Amiens
224 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Gulloden de skotska klanernas stora nederlag
Prebble John
Inbunden skyddsomslag Atlantis 1991 förord av Peter Englund
379 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Hågkomster om konung Ludvig och hertigen av Burgund
Commynes Philippe de
Inbunden N&K 1962. underst. i blyerts
286 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Högförnäma damer
Brantome
Gebers Förlag 1954 häftad illustrerad sliten i rygg och kanter några små fläckar på dom sista sidorna
411 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
I skuggan av Cathay
Harrison Dick
Förlagsinbunden Historiska Media 1999 Västeuropeers möte med Asien 1400-1600
274 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Judarnas historia.
Hahn Stefan & Brody & Furstenberg
Pocket Prisma, 1970 illustrerad. Judarnas historia brukar föras tillbaka till Mose och erövringen av Kaanan. Den judiska staten grundades av David, alltså omkring år 1000 före vår tideräkning.
338 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Karl II.
Bryant Arthur
inbunden Norstedts, Stockholm 1947
427 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Kejarprinsen
John Kathrine
Häftad Lars Hökerbergs Bokförlag 1941 skildrar Frankrike under Napoleon den 3 :e tid lite nött i kanterna ägarnamn
412 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Kejsarinnan Catarina IIs lefverne
Elmen Carl
Carl Delén 1809. Förra och sednare delen sammanbundna i ett halvklotband med guldtryck å ryggen. Del I 201 s + noter. Del ii 217 s + noter
418 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Kinas historia
Carrington Goodrich
Förlagsband Natur och Kultur, 1961. illustrerad,+ utvikbar karta. Kulturländernas historia. fläck på ryggen
272 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Kinas historia
Keim A.Jean
Inbunden linneband utan skyddsomslag Tidens Förlag 1967 svartvita illustrationer
254 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Krig och Kärlek.
von Uexkull Jurgen
Förlagsband Raben & Sjögrens förlag 1967 illustrerad. En dagbok från Napoleontiden
315 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Kungen av Rom Napoleon 11
Castelot Andre
Häftad Bonniers Förlag 1960 lite sliten i kanterna på pärmen
415 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Kvinnorna kring Napoleon
Aretz Gertrude
Halvfransktband med fyra upphöjda bind och gulddekor, Hökerbergs förlag 1922. Ill. Ryggen blekt.
323 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Landskap i Öster
Salminen Johannes
Häftad Raben & Sjögren 1978 Essäer
204 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Leading Facts of American Historie
Montgomery D.H.
Hardcover Ginn and Company 1920 illustrerad
439 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Letizia Napoleons moder
Stirling Monica
Trådhäftad,(slitet omslag) Bonniers 1962 illustrerad. Ouppskuren,
263 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Linjer i den norske hvalfangsts historie.
Bogen Hans
Häftad achenhoug Oslo 1933 Illustrerat. Om valfångstens historia
133 sidor
PRIS 240 Kr / 26,1 €
Lord Nelson
Warner Oliver
Inbunden utan skyddsomslag Christofers Bokförlag 1959 namnad
306 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Madame de Pompadour
Smythe Mynders David
Häftad Bokförlaget Gothia AB 1954 lite nött i kanterna på omslag och rygg
301 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Maktkamp och mord.
Nordberg Michael
Förlagsband med skyddsomslag tidensförlag 1990 illustrerad. Politik i medeltidens Frankrike 1380-1408.
230 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Maria Stuart
Beth Hennings
Svenska Tryckeribolaget 1923 halvfranskt band utan skyddsomslag illustrerad
341 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Maria Stuart
Zweig Stefan
Häftad Skoglunds Förlag 1954 lite nött i ryggen
381 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Maria Stuart-drottning utan krona
Herrmann Richard
Förlagsband Forum 1993 illustrerad, övers Margareta Eklöf. Maria Stuart, ett av historiens mest dramatiska och tragiska kvinnoöden.
223 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Marie Antoinette
Kenyon F W
Inb ej sk omsl, W & W 1957. Historisk roman. Tillskrift på förs bladet.
315 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Marie Antoinette
Haslip Joan
Inbunden skyddsomslag Norstedts 1991
339 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Mediceernas guldålder
Brinton Selwyn
Cosimo, Piero, Lorenzo de Medici 1434- 1494. W&W 1926 imiterat pergament- band. Inklusive planscher.
212 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Mon cher ami
Palmstierna Carl-Fredrik
Klotband utan skyddsomslag Norstedts 1955 Marie-Louise och Napoleon 1813-1815 "namnteckning"
301 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Mordet på Napoleon
Hapgood David & Weider Ben
Förlagsband/omslag wiken 1984 illustrerad.
268 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
My Russia
Ustinov Peter
Macmillan, London, 1983. Hardcover with dustjacket. Large format. With two maps. Richly illustrated.
224 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Napoleonlegenden fr.Waterloo till sedan
Forssell Nils
Häftad Norstedt & Söners Förlag 1957
86 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Nationernas Historia 5band
översatt av Enander Bo
Inbunden blått linneband utan skyddsomslag Wahlström & Widstrand 1937 illustrerad, del 5 framsidan på pämen är blekt ägarnamn
2393 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Norges Historia
Ording Jörgen Fredrik m.fl.
Inbunden,Allhem,1949, illustrerad, från äldsta tid till våra dagar
450 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
När hände vad Världshistorisk uppslagsbok 1500-1977
Petersen Kai
Dekorerat kartonageband När?Var?Hur?Serien Forum 1978 illustrerad
453 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Peter den Store
Bonnesen Sten
Linneband Nordstedt & Söners förlag 1925 namnteckning, lite nött i neder och ovankant på ryggen liten fläck på pärmen,
410 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Peter den store Hans liv och värld
Massie Robert K
Bonnier Alba 1993. Inbunden med skyddsomslag.
889 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Potemkin och Katarina den stora - en kejserlig förbindelse
Montefiore Simon Sebag
Förlagsband/skyddsomslag Prisma 2006 illustrationer.
720 sidor
PRIS 170 Kr / 18,5 €
Presidenten är skjuten
Bishop Jim
Trådhäftad Norstedts 1957. Abraham Lincolns sista dag. Illustrerad.
285 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Revolutionens mentalitet.
Vovelle Michel
Förlagsband/skyddsomslag. Arbetarkultur 1988. Samhälle och tänkande under franska revolutionen.
299 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Ryssland ideer och identiteter
Bodin Per-Arne
Inb.skyddsomslag Norma Bokförlag 2000 svartvita illustrationer
213 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Skymning över Habsburg
Harding Bertita
Häftad Medens förlag 1940 svartvita fotografier
310 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Slaveri forntiden till renässansen
Harrison Dick
Inb.skyddsomslag Historisk Media 2006 svartvita illusrationer en världshistoria om ofrihet
575 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Stalins arkiv
Brent Jonathan
Författaren är den förste västerländske forskare som fick tillgång till Stalins per- sonliga arkiv. Ekerlids Historia 2009. Inbunden med skyddsomsla. Illustrerad.
302 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Suezkanalen och dess skapare
Burchell S.G.
Allhem 1967. Illustrerat förlagsband i stort format. Rikt illustrerad.
152 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
The first book of the Constitution
Morris Richard B.
Franklin Watts Inc.,NY, 1958. Illustrated hardcover illustrated byLeonard Everett Fischer.
68 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
The life and time of Napoleon
Hamlyn Paul
Förlagsband/skyddsomslag hamlyn pub. illustrerad s/v och färg.
64 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Tutanchamon. En faraos liv, död och återuppståndelse
Desroches-Noblecourt Christiane
Inb klotband, ej skyddsomslag, Bonniers 1963. Rikt illustrerad med bl a 75 fotografier i färg.
312 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Vem mördade Napoleon?
Forshufvud Sten
Trådhäftad, Bonniers 1961. Förf framlägger nya märkliga forskningsresultat som kastar ljus över en gammal gåta. Ill.
213 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Världen i går och i dag
Christensen Chr.A.R.
Våra dagars världshistoria. Natur och Kultur 1936. Tre linneband i stort format.
874 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Öresund i Nordens historia
Lybeck Otto
Skinnryggband m övre guldsnitt, skyddsomslag Allhem 1943 fotoillustrerad. En marinpolitisk studie.
349 sidor
PRIS 350 Kr / 38,0 €
Östersjöländernas historia 1772-1993
Kirby David
Förlagsband/skyddsomslag Atlantis 1996.
518 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €