Historia/Svensk Historia
Tillbaka till kategorier
A guide to the materials for Swedish historical research in Great Britain
Steckzen Birger
Linneband Norstedt 1958 illustrerad. Meddelanden från Krigsarkivet. 5
264 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
A History of Scandinavia
Derry,T.K.
University of Minnesota Press 1995. Förlagsband. Derry covers the early history of the region bur his principal focus is upon the nineteenth and twentieth centuries.
447 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Anecdota Benzeliana
Benzelius d y Eric
Inb.skyddsomslag Bokförlaget Rediviva 1987 ISBN 91-7120-151-3 Anteckningar i Svensk historia
107 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Armfeldts karoliner.
Hansson Anders
Förlagsband med skyddsomslag Prisma, 2003, illustrerad.
276 sidor
PRIS 240 Kr / 26,1 €
Axel Fersen och Marie Antoinette
Pfeiffer Sara
Halvfransktband Stockholm Beijer 1877. Historisk romantisk skildring af Sylvia. namnad
270 sidor
PRIS 450 Kr / 48,9 €
Axel Oxenstierna och hans broder
Sonden Per
Häftad Föreningen Heimdals folkskrifter n:r 78 Norstedt & Söners Förlag 1903 nött ex namnteckning på framsidan
63 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Axel von Fersen
Lindqvist Herman
Dekorerat förlagsband Fischer & Co 1998 ISBN 91-7054-862-5 svartvita fotografier
281 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Berättelser ur Svenska historien
Starbäck George C.
Rött linneband med gulddekor Beijers Förlag 1892 femte bandet Christina svartvita bilder lite lös i ryggen
659 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Bilder ur Sveriges historia
Klein Ernst
Förlagets halvklotband. Nordisk Rotogravyr, 1932. rikt illustrerad. Svensk kultur från urtid till nutid.
448 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Birgitta
Fogelklou Emilia
Häftad Bonniers 1955 2:a upplagan svartvita illustrationer
216 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Carl Gustav von Brinkman
Borelius Hilma
Häftad Bonniers Förlag 1918 svartvita illustrationer Under diplomatåren 1792-1810
294 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Carl Gyllenborg en frihetstida hattpolitiker
Nilzen Göran
Inb.skyddsomslag Carlssons 2007 ISBN 978-91-7331-062-8 svartvita foton
327 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Carl XII
Starbäck C.Georg
Inb.dekorerad pärm Beijers Bokförlagsaktiebolag 1895 svartvita foton reva på försättsbladet samt mörknat papper
432 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Charles August Lindbergh,Sr
Lucas Richard B.
Pappband Acta Universitatis Upsaliensis 1974 ISBN 91-554-0214-3 engelsk text
170 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Christina Drottning av Sverige
Nationalmusei utställningskatalog 305
Dekorerat pappband Europarådets elfte utställning 29 juni-16 oktober 1966 svartvita bilder
622 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Crusenstolpes kravaller
Nerman Ture
Häftad S&L 1938 illustrerad. Historiskt reportage från Stockholm sommaren 1838. Personligt skriven och färgad skildring av Crusenstolpe, oppositionsman mot Karl XIV Johan
304 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Dackefejden ,det stora upproret
Alvemo Bo
Förlagets dekorerade pappband Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2006 illustrerad Isbn 9197531596.
176 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Daniel Tiselius. En kulturbild från tidigt 1700-tal
Tiselius Elias
Förlagsband Almqvist & Wiksell 1951 illustrerad. Historia Sverige Frihetstiden
149 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Den mångfaldiga historien
Qvarsell Roger & Sandin Bengt red.
Förlagsinb.med dekorerad pärm Historiska Media 2000 ISBN 91-88930-91-2 Tio histotiker om forskningen inför framtiden understrykningar med färgpenna
232 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Den skånska historien före skrivkonsten
Rosborn Sven
Förlagsband/skyddsomslag Malmö 1999 illustrerad. Om Skånes forntid fram till år 1000, en viss tyngdpunkt vid fyndplatser i södra Skåne.
192 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Den stora rollen. Kung Gustaf III spelad av honom själv.
Lönnroth Erik
Förl band m sk omslag, Norstedts 1986 med anledn av Svenska Akademins 200 år.
282 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Den svenska CLIO
Björnsson, Anders red.
Förlagsband med skyddsomslag, Den Historiska Bokklubben 1994. Den svenska CLIO. Historia i liv och läsning. Antologi.
170 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Den svenska historien
Cornell Jan red.
Bonniers 1966. I - X, 10 större volymer i linneband. Band I - Forntid, vikingatid och tidig medeltid till 1319, band X - Vår egen tid från 1920 till 1960 talet.
3500 sidor
PRIS 1000 Kr / 108,7 €
Den svenska utrikespolitikens historia I:1. Tiden före 1560
Ahnlund Nils
Häftad norstedts 1956. Den svenska utrikespolitikens historia I:1. Tiden före 1560
116 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Den svenska utrikespolitikens historia I:3. 1648-1697
Landberg Georg
Häftad norstedts 1952. Den svenska utrikespolitikens historia I:3. 1648-1697
296 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Den svenska utrikespolitikens historia V. 1919-1939
Lönnroth Erik
Häftad norstedts 1959. Den svenska utrikespolitikens historia V. 1919-1939
456 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Det Hände en Gång
Strandberg Rolf
Häftad Bokförlaget Scania Malmö 1957 lite sliten i kanterna , historiska tids och miljöskildringar
174 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Det hände en gång.
Strandberg Rolf
klotryggsband Scania Malmö 1957. Historiska tids- oh miljöskildringar
174 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Die Belagerung, Eroberung und Zerstörung der Stadt Magdeburg am 10 zu 20 Mai 1631
von Guericke Otto
Nach der Ausgabe von Friedrich Wilhelm Hoffmann neu herausgegeben von Horst Kohl. Mit einer Ansicht der Belagerung nach einem alten Stiche und einem Plane Voigtländers Verlag, Leipzig. Verlagsband mit Umschlag.
87 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Drottning Christina och hennes samtid
Sjöberg Ragnar
Halvfranskt band Lars Hökerbergs Bokförlag 1925
336 sidor
PRIS 190 Kr / 20,7 €
Drottning Christina och Sverige 1646 - 1651.
Weibull Curt
Inbunden med skyddsomslag Norstedt & Söner 1970. Drottning Christina och Sverige 1646 - 1651. En fransk diplomat berättar
152 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Drottning Christinas tronavsägelse och trosförändring
Olofsson Sven Ingemar
Trådhäftad.Appelbergs Boktryckeri Uppsala 1953. Akademisk avhandling. Namnteckning.
371 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Drömmen om Vinland
Åberg Alf
Förlagsband/omslag N&K 1996 illustrerad. Svenskarna och Amerika 1637-1800.
231 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Därlåg ett skimmer...
Olofsson Rune Pär
Norstedts 1980. Klotband med skydds- omslag. "En sannsaga från Gustaf III:s hov".
234 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
En vandring genom den svenska historien
Lindqvist Herman
Förl band AV Wiken 1993. Ett projekt med Nordiska museet, Statens Historiska museum i samarbete med länsmuseerna. Rikt illustrerad
87 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Engelbrekt, Sturarna, Gustav Vasa.
Carlsson Gottfrid
Häftad, Gleerups Förlag 1962 illustrerad. Engelbrekt, Sturarna, Gustav Vasa, undersökningar och studier. ouppskuren
232 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Erik Dahlberg
Nilsson Heden Hjalmar
Häftad Föreningen Heimdals folkskrifter n:r 64 Norstedt % Söners Förlag 1900 ded.författaren nött ex.delvis ouppskuren
77 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Erik X1V
Andersson Ingvar
Inbunden skyddsomslag Wahlström & Widstrand 1979 svartvita illustrationer liten repa på skyddsomslaget
319 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Erik XIV.
Hellner Brynolf red.
Häftad Livrustkammaren, 1964 rikt fotoillustrerad.
63 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Fem Karlar och några till ...
Strandberg Rolf
Häftad Sydsv. Kliche & Tryckeri AB 1961 historiska berättelser
160 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Fersenska mordet
Nerman Ture
Häftad Saxon & Lindströms Förlag 1933 svartvita illustrationer Ett historiskt reportage sliten rygg,namnteckning
349 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Fersenska mordet hur kunde det hända ?
Sahlberg Gardar
Förlagsinbunden skyddsomslag Bonniers ou.1974 illustrerad
268 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Finland i det svenska riket
Huovinen Sulo
Häftad Kulturfonden för Sverige och Finland. Stockholm 1986 illustrerad.
102 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Folket i Nya Sverige
Åberg Alf
Förlagsband m ill pärm, Natur & Kultur 1987. Vår koloni vid Delawarefloden.
197 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Fosterländsk unionspolitik
Hadenius Stig.
Häftad Scandinavian University Books 1964. Majoritetspartiet, regeringen och unionsfrågan 1888-1899.
420 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Fredrik 2-en renässansfurste
Tunander Ingemar
Katalog Malmö Museum 27 okt.-11 dec.1977
123 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
From Sweden to America
Runblom Harald and Norman Hans editors Acollective Work of The Uppsala Migration Research Project
University of Minnesota Press and ACTA Universitatis Upsaliensis 1976. Cloth with dustjacket. ISBN 9155403557.
391 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Fruar och mamseller
Ulvros Eva Helen
Dekorerat mjukband Historiska Media 1996 ISBN 91-971992-3-0 illustrerad Kvinnor inom sydsvensk borgerlighet 1790-1870
440 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Från Bergslagen till Nordamerika
Norman Hans
Pappband Acta Universitatis Uppsaliensis 1974 ISBN 91-554-0179-1 Studier i migrationsmönster social rörlighet och demografisk struktur från Örebro län 1851-1915 namnteckning
371 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Från Gammeltid till Nutid del 2
Strandberg Rolf
Kartonageband,Sydsv.Kliche & Tryckeri AB 1968 en respektlös herres minnen, lite blekt på omslaget
223 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Från hertig Karls dagar
Strandberg Rolf
Häftad Sydsv. Kliche & Tryckeri AB 1961 Historiska berättelser
160 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Från Kung Karl Knutsson Bonde till Karl Johan
Strandberg Rolf
Häftad Sydsv. Kliche & Tryckeri AB Malmö 1955 Historiska berättelser i populär form Lite sliten och blekt i kanterna ägarnamn
158 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Garpar, gipskatter och svartskallar
Johnson Anders
SNS Förlag 2010. Första upplagan, första tryckningen. Inbunden med skyddsom- slag.ISBN 9789186203337.
304 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Gerichtsbarkeiten der schwedischen Krone im deutschen Reichsterritorium.
Moeer Kjell
Häftad med skyddsomslag, Institutet för rättshistorisk forskning 1975. I. Voraussetzungen und Aufbau 1630-1657. Dedikation till Olle Helander.
501 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Gustaf Eriksson Vasa
Ringmar Richard
Inbunden skyddsomslag Atlantis 2002 Kung kamrer koncernchef liten repa på baksidan av skyddsomslaget
156 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Gustaf II Adolf
Mehring Franz
Häftad Arkiv för studier i arbetarrörelsens historia, 1979
103 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Gustaf Mauritz Armfelt 1757-1814.
Ramel Stig
Förlagsband/skyddsomslag Atlantis förlag 1997 illustrerad. Dödsdömd kungagunstling i Sverige. Ärad statsgrundare i Finland.
398 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Gustav Adolf den store
Ahnlund Nils
Häftad SKD 1932. illustrerad, ouppskuret ex.
368 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Gustav IV Adolf och den Europeiska krisen under Napoleon
Clason Sam
Häftad Hugo Gebers Förlag 1913 Historiska uppsatser
247 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Gustav ll Adolf
Oredsson Sverker
Inb.skyddsomslag Atlantis 2007 ISBN 978-91-7353-157-3 illustrationer i svarvitt
394 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Gustav Vasa
Michael Roberts
Förlagsband Norstedt & Söners Förlag 1970 namnteckning
279 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Gustav Vasa
Svalenius Ivan
Kartonageband Wahlström & Widstrand 1963
270 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Gustav Vasa 500 år 1496-1996.
Åberg Alf
Förlagsband Norstedts Hembygdsförlaget 1996. Illustrerad i svart-vitt och färg. The official anniversary book of the great Swedish king Gustav Vasa 500 years 1496-1996. Parallelltext på svenska och engelska. Överskådlig presentation av Gustav Vasa och hans liv. Viktiga och välkända händelser som äventyren i Dalarna och Dackefejden
80 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Gustav Vasa och hans folk
Göransson Göte
Förlagsband/skyddsomslag Bra böcker, 1984 illustrerad, + kart.
267 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Gustav Vasa och hans folk
Göransson Göte
Bokförlaget Trevi 1983. Förlagsband med skyddsomslag. Rikt illustrerad av författaren. Stort format.
267 sidor
PRIS 170 Kr / 18,5 €
Handlingar rörande Skandinaviens historia del 7
flera
Elméns och Granbergs tryckeri 1819. Original gråpappersomslag. Varken be- eller uppskuren.
300 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Hermans historia
Lindqvist Herman
Inbunden skyddsomslag Sveriges Radios Förlag 1999 illustrerad Kungar ,drottningar,öden och äventyr i Sveriges förflutna. ISBN 9152218317.
360 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Historien om Sverige - Från islossning till kungarike
Lindqvist Herman
Första delen i den berättande historie- serien. Norstedts 1992. Inbunden med skyddsomslag.
405 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Historien om Sverige -Nyttan och nöjet
Lindqvist Herman
Norstedts 1996. Inbunden med skydds- omslag. ISBN 9119627920.
535 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Historien om Sverige-När Sverige blev stormakt
Lindqvist Herman
Inbunden skyddsomslag Norstedts 1994 illustrerad
547 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Hällristningar och hällmålningar i Sverige
Jansson, Lunsberg och Bertilsson red.
Forum 1989. Förlagsband med skydds- omslag, Reva i omslaget.
253 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
I historiens sökarljus
Strandberg Rolf
Häftad Sydsv.Kliche & Tryckeri AB Malmö 1963 Historiska berättelser lite blekt i kanterna
159 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Inför unionsupplösningen 1905
Weibull Jörgen
Häftad Norstedts 1962. Boken behandlar konsulatfrågan
449 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Insikter och utsikter från Scanungaland
Peter Broberg
Bokförlaget Settern 1987. Illustrerat förlagsband. "Scanungar var de som hörde under den gamla skånska lagen, dvs de som bodde och som bor sunnanskogs i Norden - skåningar, hallänningar, blekingar och bornholmare".
91 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Jag,Birgitta
Wessnert Gudrun
Förlagets dekorerade pappband LL-förlaget 2003 illustrerad i färg
84 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Johan Adler Salvius
Lundgren Sune
Trådhäftad Carl Bloms Boktryckeri, 1945.Frontespis. Problem kring freden, krigsekonomien och maktkampen. ouppskuret ex.
332 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Johan Baner
Steckzén Birger
Gebers 1939. Rött klotband med skydds- omslag. Illustrerad.
450 sidor
PRIS 170 Kr / 18,5 €
Kalmarunionens tid
Larsson Lars-Olof
Förlagsinbunden skyddsomslag Raben Prisma 1997 illustrerad ägarnamn
492 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Kampen om Skåne
Rystad Göran
Historiska Media 2005. Inbunden med skyddsomslag. ISBN 9185057053. Som ny.
368 sidor
PRIS 170 Kr / 18,5 €
Karl den tolfte (ögonvittnen)
Redigering Villius Hans
Dekorerat kartonageband Wahlström & Widstrand 1993
185 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Karl Knutssons politiska verksamhet 1434-1448
Kumlien Kjell
Häftad norstedts 1933 ak. Avhandling
315 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Karl X1
Åberg Alf
Häftad Wahlström & Widstrand 1958 illustrerad understrykningar på några sidor namnteckning
219 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Karl X11
de Voltarie Francois Marie Arouet
Förlagsband Klassikerförlaget 1993 svartvita illustrationer
220 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Karl XI
Åberg Alf
Förlagsband Wahlström & Widstrand 1994
220 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Karl XI
Åberg Alf
Häftad W&W Stockholm 1958 ou. illustrerad. några blyerts understukningar
220 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Karl XI och den livländska adeln 1684-1695
Isberg Alvin
Trådhäftad Berlingska Boktryckeriet, 1953. Studier rörande det karolinska enväldets införande i Livland. dedikation från författeren
304 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Karl XII
Voltaire
Rött konstläderband med gulddekor Bokfrämjandet specialutgåva MCMLXXIII
255 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Karl XII av Sverige
Hatton M. Ragnhild
Förlagsband lindforsförlag 1985 illustrerad. Klassiskt verk om Karl XII. Förf. beskriver i denna historiska biografi Karl XII:s liv och den historiska verklighet han agerade i. Förf. analyserar ingående kungens politiska och militära roll, men söker också förklara verkligheten bakom den stora mytfloran kring Karl XII
740 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Karl XIV Johan. Historiska ant af Presidenten Georg Ulfsparre.
Boethius S.J.
Amatörinb, Norstedt & Söner 1907. Gott skick.
318 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Karoliner
Åberg Alf/Göransson Göte
Klotband Bra Böcker 1976. Rikt ill i färg och sv/v.
193 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Klenoder ur äldre svensk historia
Andersson Aron & Jansson Ingemar
kartonageband Statens Historiska Museum Gidlunds 1984 färgillustrationer. The Treasures of Early Sweden. Med svensk och engelsk parallelltext.
148 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Kongl. Maij:tz och Rijksens cammerrådh ett trehundraårsminne 1613 18 april 1913
Kurck A.F
Häftad Bröderna Lagerström, 1913. Upplaga tryckt i 300 numrerade exemplar detta ex. 208. Behandlar Kammarkollegium (sedermera Kammarkollegiet) och dess föregångare. bokrygg skadad
24 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Konung Gustaf Adolphs och fröken Ebba Brahe märkvärdiga kärlekshandel
Sack Gottfried
Förlagsband Sällskapet Bokvännerna, Stockholm 1966. Texten är återgiven efter en upplaga som trycktes av Lorens Ludvig Grefing i Stockholm år 1768
56 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Konungen i landsflykt
Elkan Sophie
Bonniers 1906. Dekorerat klotband. En sannsaga. Namnteckning.
285 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Kritiska undersökningar i Weibull-mytens historia.
Arvidsson Rolf & Aarsleff Hans
Dekorerat förlagsband. 2000. Svensk och dansk text med sammanfattning på engelska och franska
417 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Krönt och okrönt på Stockholms slott
Lundebeck Anders
Inbunden skyddsomslag Raben & Sjögren 1955 illustrerad skyddsomslaget lite slitet i kanterna
374 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Kungagunstlingen,Gustav Mauritz Armfelt
Vaaskivi T.
Häftad Wahlström & Widstrand 1939,lite sliten på pärmarna
378 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Kungar och Krigare
Floren Anders.Dahlgren Stellan. Lindegren Jan
Förlagsinbunden skyddsomslag Atlantis 1994 illustrerad tre essäer om Karl x Gustav,Karl X1 och Karl X11
238 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Kungar riksråd och andra dödliga
Strandberg Rolf
Häftad Berlingska Boktryckeriet Lund 1958 historiska berättelser
160 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Kungar, krig och katastrofer
Schön Ebbe
Förl band m ill pärm, Rabén/Prisma 1994, rikt ill.
203 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Kungaslott och adelsborgar från vasatiden
Åberg Alf Terje Ola
Kartonageband Svalan 1966 illustrerad
166 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Kungl. Landtbruksakademien 1813 1912 samt Svenska Landthushållningen under nittonde århundradet
Juhlin Dannfelt H.
Fritzes 1913. Halvklotband med marmo- rerade pärmar. Illustrerad.
376 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Kungligt adligt lärt och lekt
Karlson William
Häftad Gleerups Förlag 1941 gulnad pärm
291 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Levande och dött i frihetstidens statsskick
Lagerroth Fredrik
Häftad.Gebers, 1947. En principutredning. (Det levande förflutna. 10.) några understyckningar i blyerts
75 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Lovisa Ulrika
Jägerskiöld Olof
Häftad Wahlstöm & Widstrand 1945 svartvita foton nött i kanterna på pärmen
289 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Lychnos 1941 Lärdomshistoriska samfundets årsbok
Nordström Johan red
Almkvist & Wicksell. Häftad, Ouppskuren.
480 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Lychnos 1942 Lärdomshistoriska samfundets årsbok
Nordstöm Johan red
Almqvist & Wicksell. Häftad. Ouppskuren.
469 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Lychnos 1943 Lärdomshistoriska samfundets årsbok
Nordström Johan red
Almqvist & Wicksell. Häftad . Ouppskuren.
461 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Lärobok i Sveriges historia I
Liljeholm och Gardell
AB Normans Förlag 1900. Förlagets ill. klotband. Något slitet. Namnteckning.
207 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Magnus Gabriel
Magnusson Gunda
Inbunden med skyddsomslag Timbro 1993 illustrerad
142 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Maria Aurora Königsmarck
Mörner Birger
Norstedt & Söner 1913 av en upplaga i 200 exempler med fotogravyrer. Häftad. Omslaget något slitet. Stort format.
287 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Med tonvikt på Skåne
Strandberg Rolf
Häftad Sydsv.- Kliche & Tryckeri 1960 historiska berättelser
158 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Mest om Bernadotter och annat känt folk
Strandberg Rolf
Kartonageband Sydsv.Kliche &Tryckeri AB 1966 Historiska berättelser,lite missfärgad i kanterna för övrigt i bra skick
159 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Nya Sverige drömmen om ett imperium
Mattsson Algot
Dekorerat förlagsband Tre Böcker Förlag 1987 ISBN 91-85414-69-7 svartvita bilder
178 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
När byarna sprängdes
Åberg Alf
Inb linneband utan skyddsomslag,LTs förlag 1953 illustrerad. Då de stora skiftena under 1800-talet genomfördes i Sverige.
171 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
När hände vad i Nordens historia
Rosborn Sven och Schimanski Folke
Historiska Media 1995. Inbunden med skyddsomslag. ISBN 9197199265.
232 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Olaus Magnus
Grape Hjalmar
Häftad Proprius Förlag 1970 illustrerad lite nött i kanterna
244 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Om förhållandet mellan konung och råd i Sverge under äldre tider.
Ulrich Arvid
Häfte Gefle 1914, tryckt 74/100 ex. Småplock ur gamla urkunder till belysning av den nuvarande konflikten mellan konung och råd
70 sidor
PRIS 170 Kr / 18,5 €
Poltava.
Englund Peter
Förlagsband med skyddsomslag Atlantis 1993 illustrerad med kartor. Berättelsen om en armés undergång
275 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Prinsen av Vasa,den siste gustavianen
Hultman Harald
Förlagsband,skyddsomslag Bonniers 1974 illustrerad.Vi får följa "den siste gustavianen" genom 1800-talets krig och revolutioner,idyll och romantik
287 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Privilegier Resolutioner och Förordningar för Sveriges städer Sjätte delen 1621 1632
Corin Carl-Fredrik/Sleman Folke
Norstedts 1985. Stadshistoriska Institutet. Trådhäftad. Ouppskuren. .
668 sidor
PRIS 370 Kr / 40,2 €
Regenter och regerinschefer i Norden
Carlsson Albert W
Dekorerat pappband Bokförlaget Corona 1982 namnteckning
96 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Rod och roslag i det gamla sveariket.
Tunberg Sven
Häftad. Gebers 1947 Illustrerad. Det levande förflutna. Svenska historiska föreningens folkskrifter 11.
54 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Rysskräcken i Sverige. Fördomar och verklighet
Nilsson Sture
Förlagsband Samspråk 1990
236 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Ryss-skräcken i Sverige
Nilsson Sture
Förlagets dekorerade pappband Samspråk Förlag 1990 svartvita illustrationer minnesskrift på försättsbladet
236 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Sagan om Sverige.
Erikson Bo & Löfman Carl
Förlagets klotband med skyddsomslag Natur & kultur 1985. Rikt illustrerad färg. Bilder från forntiden.
256 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Saint George and the Dragon
Svanberg Jan Qvarnström Anders
Inbunden skyddsomslag Raben Prisma 1998 fotografier i färg och svart vitt engelsk text
224 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Schweden Ein kurser Führer
Nordgren C:O ûbers.
Turisttrafikförbundet 1906. Schwedens Geschichte, Wirtschaftsgebiete, Soziale Verhältnisse, Unterrichtswesen, Sport, Kunst, Natur etc. Med utvikbar karta.
158 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Sextiosju portrait-teckningar till Fäderneslandets historia
Thomeé Gustaf
Häftad Stockholm 1850. Sextiosju portrait-teckningar till Fäderneslandets historia af Holmbergsson, utgifna med minnesverser. Men 16 sidor text samt 16 planscher. fint ex.
16 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Skånes historia
Skansjö Sten
Dekorerat pappband Historiska Media 2006 svartvita illustrationer
256 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Skånes historia senmedeltiden
Andersson Ingvar
Klotband/omslag norstedt 1974 illustrerad
476 sidor
PRIS 230 Kr / 25,0 €
Skånes politiska historia efter tryckta och otryckta källor. Förra delen sträcker sig till Roskildska freden
Cronholm Abraham
Bernh. Cronholms förlag, Lund, 1847. Ljusbrunt halvfranskt band med marmo- rerade pärmar och grönt snitt. "Skånes historia och beskrifning". Gott skick. Namnteckning.
577 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Snapphanarna
Alf Åberg
Signums förlag 1981. Andra upplagan. Förlagsband. Teckningar av Johan Philip Lemke.
123 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Spelet om Skåne
Osvalds Erik
Häftad studio F 1983 illustrerad. Kampen om Skåne mellan Sverige och Danmark på 1600-talet
128 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Sprengtporten förrädaren och patrioten
Ramel Stig
Inbunden skyddsomslag Atlantis 2003 illustrerad Sprengtporten hörde till Gustavs den tredjes motståndare han ville skapa ett Finland skilt från Sverige
288 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Spåren av kungens män.
Hagerman Maja
Förlagsband med skyddsomslag Rabén Prisma, 1996 färgillustrerad. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan vikingatid och medeltid. Mycket gott skick.
433 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Sten Sture den äldre och stormännen.
Lundholm Kjell-Gunnar
Häftad Lund, Gleerups, 1956. XII. Bibliotheca Historica Lundensis III. Dedikation från författaren. ouppskuret ex.
292 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Stormän med eller utan krona
Strandberg Rolf
Hft, Sydsvenska Kliché- och Tryckeri AB 1964.
159 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Stormän med och utan krona
Strandberg Rolf
Häftad Sydsvenska Kliche & Tryckeri 1964 historiska berättelser
159 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Strövtåg i Svensk Historia
Strandberg Rolf
Häftad Sydsvenska Kliche & Tryckeri 1959 historiska berättelser
160 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Sturemordens gåta
Elander Rudolf
Häftad Norstedts, Stockholm 1928 illustrerad. En granskning av urkunderna. Ryggskada, nött omslag
171 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Svearikets vagga
Stålsjö Dag
Förlagsinbunden format 30x20 cm.Karlstedts Bokhandel 1983 färgillustrationer skyddsomslaget lite trasigt
159 sidor
PRIS 250 Kr / 27,2 €
Sweden and the world Documents from the Swedish National Archives
Holm Nils & Ahlström, Gunnar
Häftad Norstedt & Söner 1960 illustrerad. Med 79 sigill och dokument av historisk betydelse för Sverige. Director of the National Archives, The Swedish Institute The National Archives
53 sidor
PRIS 130 Kr / 14,1 €
Swensk Författnings-Samling för 1843 No 1-45, jemte Bihang och Kronologiskt samt Alphabetiskt Register
Olika
Norstedt & Söner 1844. Samtida pappband.
300 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Swensk Författnings-Samling för 1849No 1-87, jemte Bihang och Kronologiskt samt Alphabetiskt register
Olika
Norstedt & Söner 28 Mars 1850. Samtida pappband med fösta sidan något sliten.
400 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Swensk Författnings-Samling för 1942No 1-49, jemte Bihang och Kronologiskt samt Alphabetiskt register
Olika författare
Norstedt & Söner 29 Juni 1843. Samtida pappband.
350 sidor
PRIS 400 Kr / 43,5 €
Svensk historia i bild 2 delar
Löfqvist Karl-Erik
Dekorerade förlagsband Natur och kultur 1950 svartvita bilder
651 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Svensk lärdomshistoria
Lindroth Sten
Norstedts 1975 - . Fyra band häftade. Mycket gott skick.
2117 sidor
PRIS 300 Kr / 32,6 €
Svenska folkets historia efter 1809. En läsebok
Thermaenius Edvard
Gleerups 1939. Linneband. Namnteckning Mycket gott skick.
218 sidor
PRIS 280 Kr / 30,4 €
Swenska Folkets Sago-Häfder
Afzelius Arv. Aug.
Häftad häggström 1864.Swenska Folkets Sago-Häfder, eller Fäderneslandets Historia, sådan hon lefwat och till en del ånnu lefwer i Sägner, Folksångar och andra Minnesmärken. Till Läsning för Folket. Tionde Delen, Karla-sagan II. Från Karl Gustafs död till Eirk Dahlbergs död 1703.
230 sidor
PRIS 350 Kr / 38,0 €
Svenska Folkets underbara öden 7 band
Grimberg Carl
Kltband utan skyddsomslag Norstedt & Söners Förlag 1913 illustrerad
4500 sidor
PRIS 700 Kr / 76,1 €
Svenska Folkets underbara öden I IX
Grimberg Carl
Norstedts 1923-26. Nio halvfranska band.
6000 sidor
PRIS 450 Kr / 48,9 €
Svenska Grevar och Baroner del 2
v.Rothschild Lazarus
Häftad Wahlströms Förlag 1932 blad ur ett antal adliga familjekrönikor lite nött i kanter och rygg
362 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Svenska historiska bilder
Åberg Alf
Dekorerat förlagsband Bokförlaget Signum 1983 ISBN 91-85330-53-1 bilder i färg och svartvitt
117 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Svenska konsuler och slavar i Barbareskkaparnas Tripoli
Borg Eskil
Förlagets dekorerade pappband Bokförlaget Signum 1987 illustrerad en studie i makt,girighet våld och förtryck
376 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Svenska landskapslagar 4.
Wessen Elias & Holmbäck Åke
Häftad gebersförlag 1943 XCIX s. Fjärde serien Svenska landskapslagar 4. Skånelagen och Gutalagen. Tolkade och förklarade för nutidens svenskar av Åke Holmbäck och Elias Wessén. liten skada bakre omslaget.
322 sidor
PRIS 200 Kr / 21,7 €
Svenska äventyr
Widding-Gerne-Andersson
Semic 2002, förlagets ill. pappband. Alla tre böckerna i succéserien från 800-tal till 1900-tal.
592 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Svenska äventyr 800 - 1780
Widding Lars
2 volymer Förlagsband Semic 1996 illusterad. Del 1. 800-1710, 190 s. Del 2. 1710 - 1780 190 s. Om dramatiska händelser i det förflutna och om kulturhistoriska skeenden från tidsperioden 800-1780
380 sidor
PRIS 150 Kr / 16,3 €
Sverige och dess regenter under 1000 år
Lagerqvist Lars O.
Inb.skyddsomslag Bonniers 1982 ISBN 91-0-075007-7 svartvita illustrationer skyddsomslaget har en rispa på baksidan
399 sidor
PRIS 110 Kr / 12,0 €
Sverige och Preussen 1810-1815
Forssberg Einar
Häftad Wretmans, Uppsala. 1922. Akademisk avhandling. ouppskuret ex.
215 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Sveriges historia
Andersson Ingvar
Linneband Natur & Kultur 1944 illustrerad
566 sidor
PRIS 140 Kr / 15,2 €
Sveriges historia 1-10
Hildebrand Emil utg.
Norstedts, Stockholm, 1903-1909. Inbundna i halvfranska kvartoband 5 + register. Exlibris.
4105 sidor
PRIS 500 Kr / 54,3 €
Sveriges historia 1521-1809
Behre Göran Larsson L-O Österberg Eva
Förlagsband Almqvist & Wiksell 1985 kartor + tab. Stormaktsdröm och småstatsrealiteter
301 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Sveriges historia 1521-1809
Behre Göran m.fl.
Förlagets dekorerade pappband Liber 2001 ISBN47-05069-1 svartvita illustrationer namnteckning
310 sidor
PRIS 120 Kr / 13,0 €
Sveriges historia under 1800-och 1900-talen
Norberg Lars-Arne
Dekorerat förlagsband Almqvist & Wiksell 2000 ISBN 91-21-15889-4 Svensk samhällsutveckling 1809-1998 namnteckning
319 sidor
PRIS 180 Kr / 19,6 €
Sveriges historia under 1900-talet
Håstad Elis
Häftad, Aldus/Bonniers 1958. Om unionskris-neutralitet-reformer. Vårt lands politiska utveckling under sex decennier.
167 sidor
PRIS 60 Kr / 6,5 €
Tronföljarval och Vikingafärder
Strandberg Rolf
Häftad Sydsv.Kliche & Tryckeri AB Malmö 1962,historiska berättelser.lite blekt i kanterna
159 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Tusen år i svensk historia
Häger O/Norman J/Villius H
Inb klotband med skyddsomslag, Brombergs 1980, rikt ill. Bra skick men skyddsomsl ngt defekt i över- och underkant.
212 sidor
PRIS 70 Kr / 7,6 €
Tusenårsresan
Hagerman Maja
Förlagsband/skyddsomslag Prisma, Stockholm 1999 illustrerad
236 sidor
PRIS 160 Kr / 17,4 €
Under Karl IX:s regemente
Tidner A
Dekorerat pappband Norstedt & Söners Förlag 1911 Berättelser ur Svenska Historien med 54 svartvita illustrationer
208 sidor
PRIS 90 Kr / 9,8 €
Vad varje svensk bör veta
Örnberg Sune Bökstedt Harry m.fl.
Inbunden utan skyddsomslag Bonniers Fakta Bokförlag 1991 svart/vita illustrationer bokens 18 kapitel namn händelser,begrepp osv.från A-Ö
504 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Vi, Christina med Guds nåde
Sörman Py
Hft, Norstedts 2001. Bruksspår ss ett vikt hörn, liten fläck på baksidan, obetydlig skada nederst på rygg.
376 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Vår svenska historia från jägartid till Vasatid
Åberg Alf
Förlagets dekorerade pappband Natur och Kultur ISBN 91-27-04187-5 illustrerad
195 sidor
PRIS 80 Kr / 8,7 €
Vårt dramatiska sekel,från sekelskifte till 20-tal
Andersson Karl-Olof
Frlagsband,skyddsomslag,utbildningsförlaget Brevskolan 1998 illustrerad.Namnad
272 sidor
PRIS 100 Kr / 10,9 €
Vårt kungahus och dess samtida. Historiska skildringar om stamfader och hans efterträdare
Storm Bruno
Bredablicks Förlag 1903. Fyra delar bundna i 1 dekorerat klotband. Karl XIV Johan (Krigaren och Härskaren). Oskar I (Filantropen), Karl XV (Riddaren) och Oskar II (Diplomaten). 640, 240, 256 och 143 sidor. Någor lös i ryggen.
1279 sidor
PRIS 800 Kr / 87,0 €