Gastronomi (mat och dryck)/Kokböcker

Tillbaka till kategorier

100 franska rätter    
Newman Rhona
Kartonnageband wahlstöms 1993 illustrerad i färg och s/v.
64 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

100 italienska rätter    
Lloyd-Davies Victoria
Kartonnageband wahlstöms 1993 illustrerad i färg och s/v.
64 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

30 kryddor i grytan     
Lüchou Marianne
Förlagsband Bokförlaget Fabel 1985 illustrerad. 30 kryddor vill slå ett slag för den gamla fina kryddgårdskulturen.
106 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

A Gastronomic Tour of the Scandinavian Arctic    
Blomquist T/Vögeli Werner
Inbunden Timbro förlag 1988 folioformat
216 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Allas hjärtans recept    
Magnusson C och Klein Ö
"En bok för dig som vill må bra både på jobbet och hemma". Hjärt- och Lungfonden 2006. Illustrerat förlagsband.
191 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Archipelagia a la Carte    
Gävert Jaako red.
Chaine des Rotisseurs 1999. Inbunden med skyddsomslag. Recept från olika restauranger i den svenska och finländska Östersjöskärgården. Stort format. Språk: finska, svenska och engelska.
177 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Att lyckas med kalasmat    
Lampe Agneta
Askild & Kärnekull 1977. Illustrerat för- lafsband. Stort format.
95 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Berättelser Från Köket & Klassisk Mat    
Ulfsäter Troell Agneta & Berglund Agneta
Klotryggsband Wallgårds förlag 2002 illustrerad. Berättelser Från Köket & Klassisk Mat signerad Helmut Prössel
192 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Bildkokboken    
Frantzén Birgitta & Sensoli Yvonne
Klotband/skyddsomslag Semic 1974 rikl illustrerad i färg. Med 535 recept + 97 planschblad i färg. Tapelagning på omsl framsida.
300 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Billiga dagar i franskt kök    
Rydelius Ellen
Häftad Wahlström & Widstrand 1940
205 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Blondies kokbok     
Knaust, Gunnar red.
Förlagsband (inplastat omslag) Bulls presstjänst 1950 illustrerad av Chic Young. Blondies kokbok : Soppor, sallader, sandwiches. 300 sätt att snabbt tillaga läckra smårätter
173 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Bonniers bok om bröd, pizza & paj     
Wolter Annette
Förlagsband/skyddsomslag Bonnier lexikon 1997 färgillustrerad
137 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Bröd    
Landergren Christina
Förlagets dekorerade pappband Bokförlaget Spektra AB.1975 med bilder av Kerstin Bernhard recept och tips för många lyckade bak
125 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Böckernas mat  Visa bild på boken  
Tunberg Pernilla
Klotband/skyddsomslag braböcker 1980 rikt illustrerad. Matskildringar i världslitteraturen. Presenterar ett 90-tal författare (t.ex. Aristofanes, Jersild, Tolkien) med citat av deras litterära skildringar om mat. Med receptbilaga Författarnas bästa (56 s. )
248 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Classical Cooking The Modern Way    
Pauli Philip
Methods and Techniques. Third edition. John Wiley & Sons Ltd, 1999. Hardcover. Ex Libris. Large format.
409 sidor
   PRIS  480 Kr / 52,2 €   

Cooking the Russian way    
Soper Musia
Inbunden Spring Books London 1961 skyddsomslag
244 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Den godaste maten     
Reuterswärd Maud red.
Kartonnageband ica 1981 illustrerad. 380 utvalda recept från ICA provkök
189 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Den gyllene kokboken    
Zethelius Ingeborg
Förlagets guldfärgade klotband Hökerberg, 1911 Innehållande: Lilla hjälpredan i köket, Söndagsmat, Kalas- och hvardagsmat, rådgifvare för hemmet. 156, 94, 155, 98 sidor
503 sidor
   PRIS  950 Kr / 103,3 €   

Den perfekta matlådan    
Hoog Oscar & Paulún Fredrik
Förlagsband/skyddsomslag Fitnessförlag 2003 färgillustrerad. Lågt glykemiskt index
120 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Det franska köket    
Östberg Elsa
Häftad Bonniers 1930. Enkla rätter från Paris och provinsen. Ett litet hörn av pärmen saknas.
268 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Det godaste till jul och fest    
Tardini Ellis
Förlagsband Bokförlaget Bra Böcker 1979. Rikligt med illustrationer i färg. Namnad.
145 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Det japanska köket    
Dekura Hideo
Kartonnageband Alhambra 2001 Illustrerad.
96 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Det Japanska köket    
Dekura Hideo
Förlagets dekorerade mjukband Alambra 1991 färgillustrationer
96 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

En liten handbok i Kooke-Konsten 1695    
Höök Bengt
Häftad trådbunden Bokfenix 1966 faksimilupplaga . En liten handbok i Kooke-Konsten från 1695. Kött, fågel och fisk på åtskillige manér.
75 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Entrerätter    
Budgen June
Förlagets dekorerade pappband Bokorama 1988 illustrationer i färg
128 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Feminas fiskbok    
Englesson Inga
Förlagsband Femina, Hälsingborg, 1961 Illustrerad med fotografier i färg.
71 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Festivalmat Malmöfestival 2001    
Furstenberg Claes
Ringpärm SDS 2001. En kulinarisk rundvandring Malmöfestivalen 2001
34 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Festligt och smalt    
Förare Winbladh Lisa
Förl band m ill pärm, Brombergs 2001, förord av Stephan Rössner. Vissa blad har en liten vattenskada i ovankanten.
133 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Festligt och smalt    
Förare Winblad Lisa
Förlagets dekorerade pappband Brombergs 2001 svartvita illustrationer förord av Stephan Rössner
133 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Fiskarens kokbok -ute och hemma    
Lorck Eidem Paul
Inb med ill pärmar, och linnerygg. ABU Svängsta okänt utgivningsår. Rikt ill. En bubbla har uppstått på fr pärm annars i bra skick.
101 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Fiskkokbok    
Petersen Bengt
Förlagets dekorerade pappband Atlantis 1986 mer än 200 recept hämtade ur Bohusfisk och skaldjur och från Västerhav
205 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Flickornas kokbok     
Aldergren N, Bendix S, Jansson P m fl
Förl band, Trevi 1985, ill sv/v. Nio matälskare ger 200 läckra recept. Från apelsinmousse till örtagårdssås. Menyer och kökstips. Namnteckning.
229 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Från anka till örn  Visa bild på boken  
Högsbro Suzanne
Förlagsband med ill pärm, Carlssons 1985, illustrerad. En kulturhistorisk kokbok. En annorlunda kokbok, som blandar kulturhistoriska notiser, citat ur litteratur, folkdikt och folklore med recept och tillagningstips. Klassiska recept, som t. ex. Kajsa Wargs, är anpassade efter modern smak och moderna resurser
162 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Fullkornsrecept     
Kleiner-Röhr Christina
Häftad Prisma, 1985 illustrerad.
66 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Författarnas hopkok Bok    
Läroboksförfattare
Förlagets dekorerade kartonageband Gleerups 2001 illustrerad
94 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Förförande franskt    
Nilson Sivoch Key L.
LT:s Förlag 1980. Illustrerat förlagsband.
133 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Gammeldags mat höst & vinter    
Rut på Skäret
dekorerat kartonageband Bokförlaget Bra Böcker 1982 fina illustrationer
185 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Glada laxar och möra biffar     
Ekroos Gunvor
Förlagsband KF bokförlag 1958 illustrerad. Recept från Ryssland, Finland och hela världen. lite ryggskadad
216 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Goda sidorna    
Halling Björn
Dekorerat förlagsband. Telemedia 1994. 34 recept på landskapsrätter. Färgfoton till varje recept.
75 sidor
   PRIS  75 Kr / 8,2 €   

Grekiskt    
Bogeskov Pia,Skovgard-Petersen,Bloch Hanne
Förlagets dekorerade pappband Bonnier Impact 2006 färgbilder 53 recept från Grekland och andra medelhavsländer
124 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Gretas prisbelönta mat    
Svenson Greta
Kartonnage, ICA bokförlag 1972, rikt ill.
123 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Grilla     
Bindslev Vibeke & Andersen Lynn
Förlagets dekorerade pappband Bonnier Impact färgbilder 50 läckra recept för grill med variation
124 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Grön fest    
Sandqvist-Bolin Britt
Förlagets dekorerade pappband Bonnier Fakta 1981 illustrerad i färg
91 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Gundels Hungarian Cookbook    
Kiado Corvina
Dekorerat pappband Corvina 1994 illustrerad engelsk text
135 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Gästabud. De bästa recepten från svenska restaurangkök    
Rehnberg/Rosell-Lindahl
Inbunden m skyddsomslag(slitet) Forum 1960. illustrerad
146 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Helt naturligt Mat med lågt GI    
Scuck Cathrine
Förlagsband/skyddsomslag Bokförlaget DN 2004 rikt färgillustrerad. Mat med lågt GI
158 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Hop Kok sex kulturer möter det svenska köket    
text Stokstad Joakim
dekorerat kartonageband Norstedts 1998 illustrerad mat från Kuba Turkiet Chile Thailand Balkan och Algeriet
119 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Husmoderns kokbok    
Wenström Kerstin
Wahlströms 1932. Dekorerat förlagsband.
423 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Hälsofest.     
Nycop Margot
Förlagsband braböcker 1977 Rikt illustrerad i färg. Nyttig och hälsosam mat kan också vara mat med smak, krydda, fest och färg!
144 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

In och ut ur köket på 15 minuter    
Willan Anne
Förlagsinbunden Forum 1997 illustrerad drygt 80 noga utvalda recept på god och snabbt lagad mat från förrätter till desserter
128 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Italienska köket när det är som bäst    
Reynolds Mary
Kartonnage Informationsförlaget Sthlm rikt ill folioformat
96 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Italienskt på riktigt    
Tubertini Gianluca Edlund Camilla DellÁquila Roberto
Dekorerat kartonageband Richters 2001 illustrerad dedikation,24 äkta italienska vardagsrecept
96 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Jamie Oliver den nakna kockens återkomst    
Oliver Jamie
Förlagets dekorerade pappband Bonniers 2002 färgfoton
285 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Kalla pastarätter     
McNair James
Häftad Wahlström & Widstrand 1988 färgillustrerad. De här recepten är perfekta till picknicken, till en byffé. eller till vilket festligt tillfälle som helst. Färgillustrerad
96 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Kinesisk kokbok    
Öberg Torgny
Häftad (kinaband). Natur & Kultur 1953. Med textillustrationer. Innehåller: 73 recept
92 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Kokkonsten     
Hagberg Knut red.
Blindpressat originalklotband N&K 1958 illustrationerna tagna ur 1896 års upplaga. Hagdahls Kokkonsten som Vetenskap och Konst.
180 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Kokkonsten    
Willan Anne
Bonniers 1990. Förlagets pappband med skyddsomslag och i förlagets papp- kassett med färgtryckt omslag.
526 sidor
   PRIS  500 Kr / 54,3 €   

Kortfattad handbok i den nyare kokkonsten    
Livander Aurora
Ryggklotband Stockholm Lamm 1884 originalupplaga xxiv s. med förord af August Grell. Kortfattad handbok i den nyare kokkonsten närmast afsedd för det borgerliga köket med omkring 500 recepter. nött slitet namnad lagerfläckar ex.
167 sidor
   PRIS  400 Kr / 43,5 €   

Kryddkokboken    
Lindhagen Ulrika red.
Förlagsband/skyddsomslag Strömbergs 1956. Med 100 kryddor-300 recept
244 sidor
   PRIS  180 Kr / 19,6 €   

Laga mat och baka i varmluftsugn    
ICA bokförlag
Förlagets dekorerade pappband ICA 1986 färgbilder
94 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Läckerheter från hela världen    
Tornérhielm Vera
Hft med illustrerad pärm, Lindqvists förlag 1951. Rikt illustrerad.
111 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Läckert till lunch, middag och supé     
Ramel Ann Marie
Kartonnageband Legenda 1987 illustrerad.
178 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Lätt att laga gott att äta    
Sellert Åke
Förlagsinb.skyddsomslag Bokförlaget Bra Böcker AB 1968 illustrerad i färg och svartvitt Specialiteter från hela världen
292 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Margaretas Kokbok     
Nilsson Gunda
Häftad bokförmedlingen 1948, Med 400 recept jämte råd och anvisningar om god och billig mat i kristid
192 sidor
   PRIS  180 Kr / 19,6 €   

Marguerites vilda mat    
Walfridson Marguerite
Förlagets pappband. Litteraturfrämjandet 1984. Illustrerad med fotografier och teckningar. Fläckad baksida.
151 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Mat från väst till vardag och fest residensets kokbok    
kåserier av Lärn Wiveca,Harryson Peter Oldsberg Ingvar m.fl.
Inbunden skyddsomslag Nordbok International AB färgillustrationer Folkets favoritrecept Stjärnkockrnas bästa festmenyer (... Och en och annan snaps )
200 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Mat för barnfamiljer    
Gyllenswärd Åke/Melin Birgitta/Ståhl Karin
Förlagets pappband med illustrerad pärm, ICA Bokförlag 1984. Råd, recept och matsedlar redan från graviditeten. Namnad
207 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Mat och vinguide    
Björkegård Anders
Inb m sk omslag, Bernces förlag 1974. Bra skick men bit av sk omsl saknas på baksidan.
126 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Mat på forntida vis     
Israelsson Isse
Häftad Stadsantikvariska avd. Malmö museer, 1990 illustrerad. En idé- och receptsamling stenåldersmat
61 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Mat på sjön     
Hemberg Inga & Tham-Mattsson Charlotte
Kartonnageband Å&Å,1970 illustrerad. Oumbärlig för båtägare, skepphustrur, gästspelande skeppskockar och alla andra
88 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Med butler i köket    
Butler Carl
Förl band m ill pärm, Legenda 1984. Rikt ill med färgfoton och teckningar av Ann Forslind. Tillskrift på förs bladet.
380 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Med en smak av nektar    
Wiehe Christine
Inb med illustrerad pärm Liber förlag 1980. En vegetarisk kokbok om mat för harmoniska tankar. Illustrerad.
119 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Melkers mat    
Recept Andersson Melker text Knutson Ulrika
Inbunden skyddsomslag Norstedts 2000 89 recept fr.Fredsgatan 12 rikt illustrerad
223 sidor
   PRIS  350 Kr / 38,0 €   

Mer än bara mat    
Kallös David
Prisma 2000. Den första kravmärkta kokboken. Inbunden med skyddsomslag Stort format.
171 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Montignacs bästa recept    
Montignac Michel
Forum 2003. Inbunden med skyddsom- slag.
184 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Murresill och Snurreduppa. Om ål, fisk och sill Österlensk kokbok.     
Leijing Margit
Häftad med omslagsbild. (Föreningen för fornminnes- och hembygdsvård i sydöstra Skåne, 16). Simrishamn 1976 Illustrerad med teckningar av författaren. Murresill och Snurreduppa. Om ål, fisk och sill
174 sidor
   PRIS  170 Kr / 18,5 €   

Neues Stuttgarter Kochbuch    
Friedr. Luise Löffler
Steintopf, Stuttgart 1922, 33dje upplagan. Förlagets dekorerade klotband "Bewährte und vollständige Anweisung zur schmackhaften Zubereitung aller Arten von Speisen, Backwerk, Gefrorenem, Eingemachtem usw."
480 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Några säkra nummer i köket    
Söderqvist Åke
Kartonnage 4:o-format m ill pärm, Norstedts 1983. Illustrerad
97 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Peter Harryson och hans gäster.     
Harryson Peter
Förlagsband med skyddsomslag prisma 1999 illustrerad. Nu ska det smaka. Kokboken för matglada. Först och störst är kapitlet med förf:s egna recept - ett femtiotal rätter. Kortare är avsnitten med rätter inspirerade av rollfigurer han gestaltat. 36 kändisar som varit förf:s gäster i TV-programmet Så ska det låta ger sina favoritrecept.
235 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Picknick    
övers.Andersson Maggie
Inbunden skyddsomslag Bonnier Impact 2006 läsex. färgbilder lättlagad mat för härliga utflykter
62 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Picture COOK BOOK    
Editor-in-chief Luce Henry
Inb m skyddsomslag i storformat, Time Incorporated N Y 1958. Innehåller det mesta om mat, grillning, barnmat, örter, vin etc på engelska. nött skyddsomslag
292 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Pytt, pasta och pannkaka    
Lönnegren Barbro
Kartonnage med ill pärm, Semic 1994 "Goda-serien". Lättlagade middagsfavoriter. Fotoill i färg.
95 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Recept från restaurang Anno 1900    
Roth, Thomas
Häftad laveoffset 1999 illustread. Ett skånskt gästgiveri inne i Malmö. Förord av Staffan Wictorin. Malmö,
69 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Ris på många vis.    
Östenius, Asta.
Häftad Ica bokförlag 1960 illustrerad. Med 120 recept på risrätter
79 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Robert Carriers kokbok    
Carrier Robert
Dekorerat klotband/skyddsomslag (nött) Berncesförlag 1968 illustrerad i färg.
468 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Ryskt kök    
Papashvily Helen & George
Förlagsband. Bonniers 1971 rikt illustrerad i färg. Ur serien All världens maträtter, Time-Life. Med Receptsamling 112 s.
204 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Rätt till rätt utan gluten    
Carnegie Inger
Förl band m ill pärm Sockerbolaget Food Ingredients 1985. Recept på maträtter, müsliblandningar, bröd, kakor mm - allt utan gluten.
59 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Rössners kokbok    
Rössner Stephan
Förlagets dekorerade pappband Brombergs 2001 färgillustrationer smalmat för läckergommar
159 sidor
   PRIS  110 Kr / 12,0 €   

Sallader från hela världen    
Krüger Arne/Wolter Anette
Förl band m ill pärm, ICA bokförlag 1980. Rikt ill i färg. Den innehåller över 100 recept på läckra sallader och salladssåser från hela världen
120 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Salladsboken.  Visa bild på boken  
Kruger Arne
Förlagsband ICA-förlaget 1975 illustrerad med färgfotografier. Med 268 salladsrecept, 30 salladssåser.
142 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Sinnligt Praktiskt en bok att ha i köket    
Möller Christina Johansson Sandor
Kartonageband med spiralrygg ,KF Koperativa förbundet 1998 72 lättlagade och goda rätter
210 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Skånsk mat från mormors tid    
Bergman Britta
Ryggklotband Scania, Malmö, 1959. Rikligt med recept från Skåne. namnad.
204 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Smak av Österlen    
Lundgren Linda
Förlagsband Ica, 2000 färgillustrerad. Smak av Österlen mat från platsen som har allt för både smak och sinne
91 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Smakskolan matlagningsguide    
Mjölkfrämjandet
Häfte Mjölkfrämjandet/Skapa matglädje 1998 färgillustrerad + komplementblad 6 s. Smakskolan en guide till lyckad matlagning
62 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Smaksätt med vitlök.    
Gordon-Smith,C. / Merrell James
Förlagsband/skyddsomslag richter 1997 färgillustrerad. Med recept
64 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Smalmat    
Schäffer Sandra
Förlagets dekorerade pappband Dumont monte 2002 färgillustrationer mer än 100 näringsrika och fettsnåla recept
210 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Små kockar     
Holmgren Märta & Strömbäck Greta
Häftad Wezäta, 1952 färgillustrerad. Barnens egen kokbok med recept på maträtter och bakverk som barnen kan göra själva. Nött och skadad rygg
40 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Smörgåsfest    
Nilson L.Key & Siv
Förlagets dekorerade pappband Natur och Kultur /LTs förlag 1999 färgbilder
120 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Snabblagat med Viktväktarna    
Viktväktarna
Förlagets dekorerade pappband B.Wahlströms 2002 färgillustrationer Points plan
160 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Soppboken     
Kringelbach George
Häftad Forum 1975 illustrerad.
111 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Spanish and Mexican Cooking    
Moore Isabel
Kartonnage Cavendish House 1977 folioformat
64 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Stjärnorna på Slottet    
Karlsson Helen red.
Kosta Förlag 2007. -med alla stjärn-recept. Illustrerat klotband i kvarto- format.
94 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Stora boken om god och billig mat    
Edholm Lolo, redaktör
Inbunden med illustrerad pärm, ICA-förlaget 1982, rikt illustrerad.
223 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Stora boken om sallader    
ICA bokförlag
Förlagets dekorerade pappband ICA 1983 färgbilder
199 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Stora julbordet     
Lagerblad Ulla
Förlagsband Strömberg, 1994 färgillustrerad. Med all den goda maten från advent till trettonhelgen
95 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Sushi & Sashimi     
Fukuoka Yasuko
Förlagsband/skyddsomslag Valentin förlag 2004 illustrerad. Lätta rätter, fräscha smaker
64 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Svenska ostkustfiskarnas receptbok    
Sundholm Karin
Förlagsband tryckt omslagsbild Svenska ostkustfiskarnas Stockholm 1941. Illustrerad med trevliga bilder av fiskar. lite riss i ryggen.
188 sidor
   PRIS  150 Kr / 16,3 €   

Sveriges modernaste kokbok    
Gahman P - Ahlqvist K
Förlagsband. Info books 1989. Rikt illustrerad i färg.
280 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Sydfrukter och exotiska grönsaker  Visa bild på boken  
Höst Ole Berggren Harry
Förlagsinbundeni llustrerad pärm bokförlaget Plus 1979illustrationer i färg boken beskriver de vanligaste förekommande frukterna och grönsakerna,växtens ursprung och utseende och användning
124 sidor
   PRIS  60 Kr / 6,5 €   

Syostasiatiska specialiteter    
Mowe Rosalind red
En kulinarisk resa genom Singapore, Malaysia och Indonesien. Köneman 2000. Rött linneband med skyddsomslag.
319 sidor
   PRIS  200 Kr / 21,7 €   

Tapas, klassiska spanska smårätter    
Werth Anja
Kartonnage m ill pärm, Dumont Buchverlag 2001. Rikt illusterad.
156 sidor
   PRIS  140 Kr / 15,2 €   

Ten late breakfasts    
Carlier Alexandra
Bound with dust cover, Ebury Press London 1988, illustrated in colour. Text in English.
128 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Till bords i Provence    
Forbes Leslie
Dekorerat pappband Forum 1989 illustrerad en kulinarisk resa i södra Frankrike
159 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Till bords i Toscana. En kulinarisk resa i hjärtat av Italien.    
Forbes Leslie
Förlagsband Forum 1997. Illustrerad av författaren. Med 90 recept pågenuina toskanska rätter
160 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €   

Till bords med Evert Taube     
Karlsson Petter/Taube Jesper
Förl band m ill pärm, Bokförlaget Max Ström 2004. Lite om Evert Taube och många goda recept och härliga matfoton. Mat av Jesper Taube
247 sidor
   PRIS  250 Kr / 27,2 €   

Tinas mat    
Nordström Tina
Kartonageband Natur och Kultur/LTs förlag 2001 färgillustrationer 50 recept från programmet i SVT
96 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Traditional British cooking    
Ayrton and Fitzgibbon
Chancellor Press 1985. Hardcover with dustjacket. Large format.
160 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Trevlig Sommar ! Grilla med IMS data     
Ankarloo Mette
Förlagsband Kakao reklambyrå, 1997 färgillustrerad. Många fina grillstunder önskar vi på IMS data
77 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Vegetariska kokboken  Visa bild på boken  
Sundqvist Inga-Brita
Häftad ICA Bokförlag 1997 andra utgåvan sjunde tryckningen. Ngn förstrykning vid ett spec gott recept. En komplett grundkokbok för alla som är intresserade av grön mat och en vegetarisk livsstil. Recepten är genomgående enkla och fettsnåla. Det finns många grundrecept som kan varieras, beroende på vilka råvaror man har hemma.
296 sidor
   PRIS  145 Kr / 15,8 €   

Vegetariskt    
Åkerström Mats red.
"Över 200 läckra recept." DuMont Buchverlag, München, 2001. Dekorerat förlagsband i stort format.
236 sidor
   PRIS  180 Kr / 19,6 €   

Viktväktarnas Moderna klassiker    
Denny Roz
Wahlströms 1997. Dekorerat förlags- band.
159 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Vitlök    
Zeltner Renate
Förlagets pappband med illustrerad pärm, Forum 1993. Rikt illustrerad i färg, fotografier Michael Brauner.
78 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Vitlök en receptbok     
Lawrence Sue red.
Förlagsband/skyddsomslag Cordia 1998 färgillustrationer. En receptbok
64 sidor
   PRIS  70 Kr / 7,6 €   

Vårt Hems Kokbok    
Fransen Karin
Inbunden dekorerad pärm Vårt Hems Förlag ou.1926 illustrerad lite gulnad men för övrigt i fint skick
192 sidor
   PRIS  90 Kr / 9,8 €   

Vårt Hems Stora Kokbok    
Friberg Elvira och Hildegard
Inb, ej sk omsl, Åhlens och Åkerlunds förlag 1933. Illustrerad. några smärre fläckar på pärmen.
166 sidor
   PRIS  80 Kr / 8,7 €   

Världens bästa mat    
Östberg Elsa
Dek.klotband Bonniers 1934. Typiska rätter från alla länder. Bra skick men ngt fläckad på förs bladets nedre kant samt en hörnvikning.
235 sidor
   PRIS  170 Kr / 18,5 €   

Your Way vägen till ett rikare liv    
Lallerstedt Erik & Gradvall Jan
Förlagsband Ica Bokförlag 2006 illustrerad. Your Way vägen till ett rikare liv : kokbok för vardagar
93 sidor
   PRIS  130 Kr / 14,1 €   

Ångbåtsbiff    
Pihl Ove
Förl band m skyddsomslag, Page One Publishing AB 1994. Mat och traditioner ombord på Strömma Kanalbolagets skärgårdsbåtar + en del ångbåtshistoria. Illustrerad mestadels i färg. En kokbok
76 sidor
   PRIS  85 Kr / 9,2 €   

Ät gott med Carl Butler  Visa bild på boken  
Butler Carl
Inb m ill pärm, Askild & Kärnekull 1978, rikt fotoill i färg. Allt från fågel till fisk.
95 sidor
   PRIS  120 Kr / 13,0 €   

Ät gott med Viktväktarna    
Govindji Azmina
Förlagsband Wahlström, 2002 färgillustrerad. Nu med kostprogrammet Points plan. Lättlagade recept.
160 sidor
   PRIS  100 Kr / 10,9 €